Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Komisyonu: AB Kripto Madenciliğini Yasaklamaya Hazır Olmalı

Avrupa Komisyonu kış yaklaşırken enerji verimliliği için kripto para madenciliğinin yasaklama planının masada olması gerektiğini bildirdi.
Avrupa Komisyonu: AB Kripto Madenciliğini Yasaklamaya Hazır Olmalı
HABER GİRİŞ

Kripto para madenciliği enerji tüketimi nedeniyle düzenleyiciler tarafından son yıllarda daha yoğun bir şekilde tartışılıyor. Avrupa Birliği ise yaklaşan kış şartlarında yüksek enerji fiyatları ile başa çıkmak adına yeni planlar yürütüyor.

Avrupa Komisyonu bu kapsamda, üye ülkelerin kripto madenciliğini engellemeye hazır olması gerektiğini söyledi. AB ayrıca, Rusya’dan gelen gaz arzının kesintiye uğraması bazılarının yüksek enerji fiyatları, elektrik kesintileri ve kıtlıklardan korkmasına neden olduğu için blok zincirler için bir enerji verimliliği planı geliştiriyor.

Komisyon tarafından yayınlanan belgede, “Elektrik sistemlerinde yük atma ihtiyacı olması durumunda, üye devletlerin de kripto varlık madenciliğini durdurmaya hazır olması gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Madencilere Ayrıcalıkların Sonlandırılması Talep Ediliyor

Gelecek döneme yönelik olarak blok zincirler üzerinde enerji verimliliğinin sağlanmasına dair çeşitli adımların atılma planından bahsedildi. Avrupa Komisyonu uzun vadede, bazı üye ülkelerde şu anda yürürlükte olan kripto madencilerine fayda sağlayan vergi indirimlerine ve diğer mali önlemlere son vermenin önemine değindi.

Komisyon, kriptonun enerji tüketiminin beş yılda yüzde 900 artarak dünya çapındaki elektrik kullanımının yaklaşık yzde 0,4’üne ulaştığını belirtti. Konuyla ilgili 2025 yılına kadar kriptonun enerji kullanımını azaltmak için daha fazla önlem alınması çağrısı yapıldı.

GCM Yatırım Banner

AB milletvekilleri, kimi çevrelerce Bitcoin yasağı olarak tanımlanan yasa tasarısını, parlamentoda onaylamaya hazırlanıyor. Diğer yandan Beyaz Saray, kripto para madenciliğinin iklim ve doğa için tehdit olduğunu belirterek, düzenleme çağrısında bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın