Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Saray: Kripto Para Madenciliği İklim ve Doğa için Tehdit

Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi tarafından paylaşılan raporda, kripto para madenciliğinin olumsuz etkilerine atıfta bulunuldu.
Beyaz Saray: Kripto Para Madenciliği İklim ve Doğa için Tehdit
HABER GİRİŞ

Kripto para madenciliği son yıllarda çeşitli çevreler tarafından tartışma konusu haline gelmişti. Bu konuyla ilgili Beyaz Saray tarafından bir araştırma paylaşıldı. Raporda madencilik faaliyetlerinin etkilerine dair daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, ABD Başkanı Joe Biden’in kripto para birimleriyle ilgili yürütme emrine verilen ilk kamuya açık yanıtlar arasında, kripto madenciliğinin çevre üzerinde ne tür bir etkisi olduğuna yer verildi. Farklı kripto para birimlerinin enerji ihtiyaçları açısından farklılık gösterdiğine yer verildi.

‘Kripto Para Madenciliği Çevre için Tehdit’

Beyaz Saray’ın araştırmasına göre en büyük piyasa değerine sahip kripto varlıklar için kullanılan elektrik üretimi, küresel yıllık sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 0,3’ünü oluşturuyor. Raporda kripto para madenciliğinin, ABD’nin iklimi ve doğası için tehdit oluşturduğuna yer verildi.

Sera gazı emisyonlarının en aza indirilmesi, enerji güvenilirliğinin sağlanması, kurallarını artırılması ve kripto madenciliğinin etkisini daha iyi anlamak için araştırmalar yapılması tavsiye edildi.

Bu önlemlerin etkileri azaltmada etkisiz kalması durumunda, Kongre’nin kripto varlık madenciliği için yüksek enerji yoğunluklu fikir birliği mekanizmalarının kullanımını sınırlamak veya ortadan kaldırmak için yeni yasal düzenlemeler yapabileceğinin altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

Rapordaki veriler, blok zinciri teknolojilerini kullanan kripto para birimleri, NFT’ler ve diğer varlıkları içeriyor. Beyaz Saray’ın araştırması, Çin’in geçtiğimiz yıl kripto para madenciliğini yasaklama kararının ardından geliyor.

Çin yasaklama kararı öncesi madencilik pazarında en büyük paya sahipti. Yasaklama hamlesi ile madencilerin büyük bölümü ABD’ye taşındı. Artan madencilik faaliyetleri, ABD’de araştırma çalışmalarının hız kazanmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın