Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Kripto Madenciliğini Enerji Zengini Bölgelere Taşıyor

Rusya’da kripto para madenciliğini teşvik edecek yeni bir düzenlemenin hazırlığı yapılıyor. Detaylar geliyor…
Rusya Kripto Madenciliğini Enerji Zengini Bölgelere Taşıyor
HABER GİRİŞ

Rusya son dönemde kripto para madencilerinin ilgi duyduğu başlıca ülkeler arasında yer alıyor. Yetkili makamlar, ülkenin kripto madenciliğini teşvik edecek düzenleyici netlik üzerinde çalışmaya başladı. Madencilik şirketlerinin uyması gereken koşullar açıklandı.

Yasa taslağı, Rusya’nın enerji bakımından zengin bölgelerinde kripto para madenciliğine izin verilmesine imkan tanıyor. Ülkenin Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, Devlet Duması’na sunulması planlanan yasanın kabul edilmesi halinde, sonbahar oturumunda yürürlüğe gireceğini söyledi.

Madenciler Enerji Zengini Yerlere Yönlendirilecek

Yasa madenciliğe yalnızca enerji açısından zengin bölgelerde izin verirken, elektrik kıtlığı olan bölgelerde faaliyetin yasaklanmasını öneriyor. Düzenleme, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından, istikrarlı bir güç kaynağına sahip alanlarda kripto madenciliğine izin verilmesini destekleyen bir önerinin devamı niteliğinde.

Tahminler hidroelektrik ve nükleer santrallerin bulunduğu alanlarda madenciliğe büyük olasılıkla izin verileceği yönünde. Bu bölgelerden bazıları, ucuz elektriğin olduğu Irkutsk ve Krasnoyarsk Bölgesi, Tver, Saratov, Smolensk ve Leningrad olabilir.

Madenciliğin yasaklanması muhtemel olan diğer bölgeler arasında enerji eksikliği geçmişine göre Moskova, Moskova Bölgesi, Belgorod Bölgesi ve Krasnodar Bölgesi yer alıyor. Rusya’da Ukrayna savaşı ve Batı yaptırımları ile beraber işsizlikte artış gözlemleniyor. Bu durum işsizler için ideal bir gelir kaynağı yaratılacağını gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Rusya’da kripto varlıkların düzenlenmesi kapsamında farklı sesler yükseliyor. Ülkenin merkez bankası ve maliye bakanlığı daha önce bu konuda fikir ayrılığı yaşamıştı.

Ukrayna ile başlatılan savaş sonrası, kripto varlıklara yönelik katı yaklaşımda yumuşama söz konusu. Geçen hafta içerisinde kripto paraların sınır ötesi ödemelerde kullanılmasına yönelik anlaşmaya varılmıştı.

Çin’in geçen yıl kripto para madenciliğini yasaklaması, şirketlerin başka ülkelere göç etmesini beraberinde getirdi. Rusya ise bu noktada madencilerin ilk tercih ettiği ülkelerden birisi oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.