Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’da Kripto Kullanımı Sınır Ötesi Ödemeler için Onaylandı

Rusya’da uzun zamandır tartışılan kripto düzenlemesine dair önemli bir gelişme yaşandı. Detaylar haberde…
Rusya’da Kripto Kullanımı Sınır Ötesi Ödemeler için Onaylandı
HABER GİRİŞ

Rusya’da kripto para kullanımının kapsamına dair önemli bir gelişme yaşandı. Ülkenin Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimlerinde sınır ötesi yerleşimlere izin veren bir anlaşmaya vardığı bildirildi.

Maliye Bakan yardımcısı Alexei Moiseev, hükümet departmanının merkez bankası ile kullanıcıların kripto para birimleri kullanarak sınır ötesi ödemeler göndermesine izin verecek bir kural üzerinde anlaştığını söyledi. Önerilen politika değişikliğinin, Rus vatandaşlarının dijital cüzdanlara erişmesine izin vermeyi amaçladığı bildirildi.

Rus haber ajansları, merkez bankasının hükümet yetkilileriyle sınır ötesi kripto ödemeleri konusunu tartıştığını aktarmıştı. Bununla birlikte, Rusya Merkez Bankası’nın kripto borsalarının yasal olarak çalışmasına izin vermeye ve kripto para birimini yasal ödeme aracı olarak kabul etmemesine karşı çıktığı biliniyordu.

Ülkede kriptoya dair karmaşık bir yaklaşım söz konusu. 2020’de ülke, ödemeler için Bitcoin dahil kripto para birimlerinin kullanımını yasaklayan bir yasa çıkarmıştı. Devlet Başkanı Vladimir Putin de Temmuz ayında dijital finansal varlıkları ödeme olarak yasaklayan bir yasa tasarısı imzalamıştı.

Rusya Şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana kapsamlı yaptırımların hedefi oldu. Kripto varlıkların yaptırımları atlatma yöntemi olarak kullanılabileceği söyleniyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.