Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Komisyonu 4 Milyon Doz Aşı Duyurdu, Pfizer/BioNTech Hisseleri Yükseldi

Avrupa Komisyonu’ndan bugün yapılan açıklamaya göre BioNTech-Pfizer ile 4 milyon doz daha Covid-19 aşısı için anlaşıldı. Hisseler seansa artıda başladı.
Avrupa Komisyonu 4 Milyon Doz Aşı Duyurdu, Pfizer/BioNTech Hisseleri Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Aşı kampanyaları, gündemin önemli başlıkları arasında yerini koruyor. Konuyla ilgili yaşanan son gelişmelerden bir tanesi de Avrupa Komisyonu’nun BioNTech-Pfizer anlaşması oldu.

AB Komisyonu, BioNTech-Pfizer ile önümüzdeki iki hafta içinde AB ülkeleri için dört milyon doz daha fazla COVID-19 aşısı için anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Bunun koronavirüs merkezlerini ele almaya ve serbest sınır hareketini kolaylaştırmaya yardım edeceğini aktardı. Gelişme üzerine gözler iki firmanın hisselerine çevrildi.

Nasdaq Borsası’nda işlem gören BioNTech SE (BNTX) hisseleri, önceki kapanışı 96,48 dolardan yaptıktan sonra güne 101 dolarla artıda başladı.
BioNTech SE (BNTX) Hisse Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Yıl başından bu yana getirisi yüzde 24,55’ken bir yılda yüzde 215,62 kazanç sağladı. New York Borsası’nda işlem gören Pfizer Inc. (PFE) hisseleri de önceki günü 34,45 dolardan kapattıktan sonra güne çok az yükselişle başladı.

TSİ 17:45 sularında %0,6 artıda 34,66 dolar seviyelerinde hareket ediyor. Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ilgili açıklamada; “virüsün agresif varyantlarıyla mücadele etmek ve sıcak noktalardaki durumu iyileştirmek için hızlı-kararlı eylem gereklidir” dedi.

Raporda BioNTech-Pfizer aşısının, COVID-19 virüsünün şu anda bilinen tüm varyantlarına karşı oldukça etkili olduğunun kanıtlandığı dile getirildi.

Toplamda dört milyon dozun nüfuslarıyla orantılı olarak üye devletlere satın alınmaya sunulacağı kaydedildi. Tüm bu dozların Mart ayı sonundan önce teslim edileceği eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu