Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asya Para Birimlerinde Kayıpların Durması Mümkün Değil

FED'in faiz artışlarının yönelik şahin beklentiler, Asya para birimleri için zayıflığın devamını gösteriyor. Değer kaybını durdurmak olası görünmüyor...
Asya Para Birimlerinde Kayıpların Durması Mümkün Değil
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ve deneyimli analist ekiplerinden birine sahip olan Economist Intelligence Unit (EIU), FED’in faiz artırımları sürerken Asya para birimlerinin
rahatlama görmeyeceğini söyledi.

EIU’nun yorumları dolar endeksinin ABD Merkez Bankası (FED) için şahin beklentilerle gücünü koruması ortasında geldi. Geçen hafta 114,78 ile rekor tazeleyen dolar endeksi (DXY), bugün gerilemeye devam etse de 110 puanla 20 yılın yükseğinde fiyatlanıyor. Bu arada Türk lirası dahil birçok gelişen ülke para birimi de zayıflığı sürdürüyor.

EIU’dan gelen tahmin ise Asya para birimlerinde zayıflığın devamına şöyle işaret etti:

“Asya para birimlerinin karşı karşıya olduğu baskının daha uzun olmasa bile bir çeyrek dönem daha sürmesini bekliyoruz.”

Kuruluş, Eylül’de 75 baz puan artırım yapan FED’den Kasım ve Aralık aylarında daha fazla faiz artırımı beklediğini söyledi. Bu noktada, “Faiz artışlarının şu anda tahmin ettiğimizden daha hızlı gerçekleşmesi riski artıyor” ifadelerini kullandı.

Fed’in sıkılaştırması ile Japonya ve Çin gibi bazı Asya ekonomilerinde parasal gevşeme arasındaki karşıtlığın ABD dolarının daha güçlü olacağı ve Asya para birimleri üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı yaratacağı anlamına geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Sonuçta ABD dolarını majör paralar karşısında ölçen DXY, yılın başından bu yana yüzde 16 değerlendi.
DXY Yıl Başı Kazanç Yüzde 16
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bu arada Japon yeni aynı dönemde ABD doları karşısında yaklaşık yüzde 25 değer kaybetti ve Güney Kore wonu yüzde 18 düştü. USD/JPY paritesinin yıllık kaybı yüzde 30’a yaklaştı. EIU, Asya’nın önde gelen para birimlerine atıfla ülkelerde 1997 krizinin tekrarlanma riskini çok düşük gördü. Ülkelerdeki döviz rezervlerinin sağlıklı seviyelerde bulunmasını gerekçe gösterdi.

Asya’daki çoğu ülkenin, para birimlerinin düşüşünü yavaşlatmak için döviz piyasasına aralıklı olarak müdahaleye devam edeceğini söyledi.

Japon hükümeti, Eylül sonlarında 1998’den bu yana ilk kez yeni desteklemek için müdahalede bulunurken Başbakan, piyasaya yeniden müdahale için sinyal vermişti.

EIU, benzeri müdahalelerin piyasalardaki oynaklığı yumuşatmaya yardım edeceğini ancak ABD doları rallisi devam ettiği sürece önümüzdeki aylarda değer kaybını durdurmasının pek olası görünmediğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.