Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Zammı ile Bu Tutarlar Değişecek!

Yeni yıl uygulanacak asgari ücret ile beraber pek çok kalemde değişiklik gerçekleşecek. İşte değişiklik yaşanacak tutarlar…
Asgari Ücret Zammı ile Bu Tutarlar Değişecek!
HABER GİRİŞ

Bu ay itibarıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni yıldaki asgari ücretin belirlenmesi adına toplantılarına başladı. Yapılacak ücret artışından 7 milyon çalışanın doğrudan etkileneceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra mevzuatta yer alan düzenlemeler nedeniyle pek çok kalemde artış yapılacak.

Bu kalemler arasında işsizlik maaşı, GSS primleri, kıdem tazminatı, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri yer alıyor. Etkilenen kalemlerin başında ise işsizlik ödeneği geliyor. İşsizlik ödeneğinde sigortalı çalışanın 4 aylık prime esas kazançları baz alınıyor.

Ödenekte alt sınır asgari ücretin yüzde 40’ı olurken, üst sınır ise yüzde 80’i olarak hesaplanıyor. Bu nedenle asgari ücretteki artış doğrudan bu ödenekler üzerinde etkili olacak. Kıdem tazminatında da brüt maaş üzerinden hesaplama yapılıyor ve bu nedenle artış ile bu tutarda değişiklik yapılacak.

Üniversite öğrencilerinin staj ücretlerinde de asgari ücret zammı sonrasında artış yaşanacak. Ek olarak askerlik ve doğum borçlanması, rapor ücretleri zamdan etkilenecek. 2024 yılında uygulanacak asgari ücretin Aralık ayı sonuna kadar netleşmesi bekleniyor.

Ücret belirlenirken, enflasyon rakamları, açlık sınırı gibi veriler değerlendirme sürecinde baz alınıyor. Asgari ücret, Temmuz ayında yapılan ara zam ile beraber net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.