Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASELSAN Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor

Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketi olan Aselsan, tükettiği elektriği güneş enerji santrali kurarak üretecek. Şirketin projesine yönelik detaylar haberde...
ASELSAN Güneş Enerjisi Santrali Kuruyor
Yorum

Türk Savunma Sanayi alanında başarılara imza atan ASELSAN, yeni hamlesi dikkat çekti. Buna göre şirketin iklim değişikliği ve çevre çalışmalarına odaklandığı açıklandı. ASELSAN’ın tükettiği elektriği yenilenebilir kaynaklardan kendi üretebileceği bir güneş enerjisi santrali kurma kararı aldığı duyuruldu.

Şirketin, 75 megavat kapasiteye sahip olması planlanan santrali milli imkanlarla ürettiği aktarıldı. Bu yıl pazara sunacağı, 250 kilovatlık ASELSAN PULSAR dizi eviriciler kullanılacağı bilgisi verildi. Santralin işletmesinin ASELSAN tarafından yapılacağı ifade edildi.

ASELSAN Öz Tüketim Güneş Enerjisi Santrali ile “2050 net sıfır emisyon” hedefine büyük katkı sağlanacağı bildirildi. Ayrıca santralin 2024 yılında faaliyete geçeceği bilgisi verildi.

Söz konusu santral ile şirketin Ankara’daki yerleşkelerinin yıllık toplam elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanacağı ayrıca üretilen fazla elektriğin şebekeye satışının gerçekleşeceği ifade edildi.

Yurt Dışı Pazarında Pay Alınması Hedefleniyor

Bunun yanında ASELSAN’ın güneş enerji santrallerinde en kritik bileşenlerden biri olan fotovoltaik eviriciye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiği bildirildi.

Şirketin tasarladığı fotovoltaik eviricinin yerli imkanlarla üretilmiş en büyük çıkış gücüne sahip fotovoltaik evirici olma özelliği taşıdığı bilgisi verildi.

Bu alanda ortaya konulacak çözümlerle yerli ve yabancı yatırımcılara çözüm ortağı olunması hedeflendiği kaydedildi. Yurt içi pazarında yer edindikten sonra yurt dışı pazarında da pay alınmasının amaçlandığı bildirildi.

Güneş enerji santrali kurma kararının öncesinde ASELSAN, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile önemli bir iş birliği gerçekleştirdi. İthal olarak temin edilen ürünlerin yerli imkanlar ile üretilip belgelendirilmesine yönelik millileştirme adımı atıldı.

Şirket, birkaç gün önce kayıtlı sermaye tavanını artırma kararı aldı. 17 Ocak tarihinde alınan karar kapsamında, 2 milyar TL olan kayıtlı sermaye tavanının 10 milyar TL’ye yükseltilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yapıldığı duyuruldu.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu