Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ASELSAN ve TSE’den Millileştirme Adımı

Aselsan, millileştirme faaliyetleri kapsamında Türk Standardları Enstitüsü ile iş birliği gerçekleştirdi. Detaylar haberde...
ASELSAN ve TSE’den Millileştirme Adımı
HABER GİRİŞ

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile savunma sanayinin en büyük şirketlerinden biri olan Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş, ithal olarak temin edilen ürünlerin yerli imkanlar ile üretilip belgelendirilmesine yönelik millileştirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla iş birliği gerçekleştirdi.

TSE’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, iki kurumun rüzgar türbinleri, demiryolu sistemleri, alt sistemleri, aksamları, araç homologasyon ve daha bir alanda ortak çalışmalar gerçekleştireceği duyuruldu.

İki kurum arasında gerçekleştirilen Çerçeve İşbirliği Protokolü imzalandı. Törende TSE Başkanı Şahin önemli açıklamalarda bulundu.
Aselsan’ın Türkiye’nin gözbebeği ve gurur kaynağı olan kuruluşlardan biri olduğunu belirtti. Enstitünün temel faaliyet alanlarının tüm sektörleri yatay olarak kestiğini söyledi.

“Birçok Faaliyetle Birlikte Hareket Edeceğiz”

Söz konusu protokol hakkında konuşan Şahin, bu sayede Aselsan’ın yurt içinde ve yurt dışında yürüttüğü program ve projelerde belgelendirme, gözetim, muayene, test ve daha birçok faaliyetle birlikte hareket etmeyi planladıklarını aktardı.

TSE Başkanı öncelik verilecek alanları şu şekilde sıraladı:

GCM Yatırım Banner

“Rüzgar enerjisi, demiryolu sistemleri, alt sistemleri ve aksamları, araç homologasyon, kamera test, belgelendirme, laboratuvar alt yapılarının kullanılması ve tedarikçi değerlendirme alanları.”

“Yapılan Anlaşma Çok Anlamlı”

Törende konuşan bir diğer isimlerden biri olan Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, sahadaki dogmaları değiştirecek çok ciddi atılım içerisinde olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin insan kaynağın açısından Batı’ya göre avantajlı olduğunu kaydetti. Aselsan’ın bir ürünün kilogram başı ihracatının bin dolar civarında olduğunu söyledi.

Yapılan anlaşmayı çok anlamlı bulduklarını ifade eden Görgün, birlikte yapılacak çok işin olduğunu kaydetti.

İki kurumun çok önemli tecrübeleri olduğunu belirterek bu yaklaşımların diğer firmalara örnek olacağını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.