Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arz Arttığında Konut Fiyatları Rahatlar mı?

Ekonomi yönetiminin önce kira zam sınırını kaldırması ardından konut arzını artıracak hamlelere yoğunluk vermesi piyasa için ne ifade ediyor? Emre Alkin yanıtladı;
Arz Arttığında Konut Fiyatları Rahatlar mı?
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in hafta sonu yaptığı açıklamada, konut arzını artırıp fiyatları düşürecek projeyi duyurmasının ardından gözler gayrimenkul sektörüne çevrildi. Mevcutta durgunluk gören piyasanın canlanması için Eylül ayına işaret edilirken, fiyatlar için tablo karmaşık olmaya devam etti.

Ekonomi yönetimi pahalı konut fiyatlarının arzdaki artışla çözüleceğine inanırken, ekonomist, akademisyen ve yazar Emre Alkin’den aksi yönde görüş geldi.

Alkin, Ekonomi Gazetesi’ndeki köşesinde, konut arzı arttığında ev fiyatlarının ve kiraların düşmeyeceğini paylaştı.

Ekonomi yönetiminin gayrimenkul piyasasına getireceği projelerin pratik hayatta bir karşılığının olmadığını savunarak, farklı ülkelerdeki uygulamaları örnek gösterdi.

Almanya’nın, 2021 yılında sert yükseliş gören kiraları yavaşlatmak için konut arzını artırma yoluna gitmediğini hatırlatarak, “Amaca uygun ve ihtiyaç sahiplerine doğrudan hitap eden konut imalatı ile çözüm buldular. Konut kiraları şu an yatay şekilde seyrediyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

İngiltere örneğini de veren Alkin, “Bundan başka emlak yatırımcılarının en cazibeli ülkesi olan Birleşik Krallıkta bile konut stokundaki değer artış oranı yüzde 5 artış olmakta. Şu an kira artışları yatayda. Yani yüzde 1’in altında seyrediyor” diye ekledi.

Türkiye’de düzensiz göç, yüksek enflasyon, dengesi bozulan serbest piyasa koşulları, TL’ye duyulan güven kaybı ve mülteci akını da eklendiğinde barınma krizinin yaşanmasının kaçınılmaz sonuç olduğunu belirtti.

Alkin, “Özetle, inşaatçılara her zaman para kazandıran ama vatandaşı mağdur etmeyen bir model asla ve asla konut arzını hızla artırmaktan geçmiyor” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın