Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Arjantin 9 Numaralı Temerrüdü ile Tarihi Yeniden Yazmak İstiyor

Arjantin'in tahviller için son ödeme tarihinin gelmesine karşın yeniden yapılanma anlaşmasıyla dokuzuncu kez temerrüde yaklaştığı söyleniyor.
Arjantin 9 Numaralı Temerrüdü ile Tarihi Yeniden Yazmak İstiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir zamanlar dünyanın en zengin ülkeleri arasında olan ünlü Güney Amerika ulusunun yakın tarihi temerrütlerle dolu. 2001 yılında büyük bir borçlu konumuna giren Arjantin, hububat üreticisini de küresel pazarlardan çekmiş oldu.

Buenos Aires emlak acentesi Esperanza Abondano, ülkenin Cuma günü tahvil ödemesi için son günü olduğunu söyledi. Ancak alacaklılar ile yeniden yapılanma anlaşmasıyla birlikte potansiyel bir dokuzuncu termerrüde gittiğine dikkat çekti.

Arjantin alacaklılara 65 milyar dolarlık dış borcu yenilemek için anlaşmaya varıldığından dolayı bu sürenin farklı olacağını umut ediyor.
Arjantin Dış Borç Toplamı
Kaynak: CEIC

Ülke; iki yıllık durgunluk, yüksek enflasyon ve borçlanma maliyetlerinin keskin bir şekilde artmasından sonra geri ödeme yapamamıştı. Abondano, temerrüde düşmüş bir ülkeye kimsenin yatırım yapmayacağını söylüyor ve şimdi de koronavirüs salgını nedeniyle ülkenin karantina altında olduğunu hatırlatıyor. “Hala işleri olan insanlar, onlara tutunmaktan ve sağlıklı kalmaktan başka bir şey düşünmüyorlar,” ifadelerini kullanıyor.

Arjantin’in son borç efsanesi kritik bir kavşağa yaklaşıyor. Hükümet ve para yöneticisi BlackRock Inc. gibi alacaklılar bir anlaşmaya yaklaşıyor. Ancak yine de dağınık bir temerrütten kaçınmak için yapılacak işler bulunuyor. Aynı zamanda hükümet geçmişi yeniden yaşamaya istekli görünmüyor.

2001 yılında ülke temerrüde düştü ve popülist bir öfke dalgası yayıldı. Şimdi ise ne hükümet ne de muhalefet temerrüde düşmek istemiyor. Ekonomi Bakanı Martin Guzman, önceki yönetimin sürdürülemez borçlarını ödemeye devam etmeyi reddetti. Alacaklılarla müzakere etmek istiyor.

GCM Yatırım Banner
Guzman, Arjantin’in çalkantılı tarihini tamamen değiştirmeye istekli olduklarını bu ayın başında söylemişti.
Tahvillerin Yeniden Yapılandırılmasından Kaynaklı Yıllık Ödemeler
Kaynak: Reuters

Guzman, görüşmelerin doğru yönde ilerlediğinden ve büyük olasılıkla Cuma gününün ötesine geçeceğinden bahsetmişti. Anlaşmasız bir temerrüt, Arjantin’in kredilere erişimini engelleyebilir ve özel sektörünü etkileyebilir.

New York’taki yatırım araştırma grubu Medley Global Advisors analisti Ignacio Labaqui, “Anlaşma yoksa ve Arjantin sert bir temerrüde düşerse muhtemelen uzun vadeli sonuçlar olacaktır,” dedi. Nisan ayında bir hükümet teklifini reddettikten sonra bu ay karşı tekliflerde bulunan alacaklılar esneklik belirtileri gösterdiler. Görüşmeleri bilen bir kişi, BlackRock’ın geri ödeme taleplerini azaltmak istediğini söyledi.

New York’taki EMSO’nun araştırma başkanı Patrick Esteruelas, Arjantin’in büyük ihtimalle Cuma günü kısmi temerrüde düşeceğini söyledi. Ancak ülkenin zaten büyük ölçüde uluslararası pazarlardan uzak olduğunu belirtti. Ülkenin sanal bir temerrütte yaşadığını söyleyen Esteruelas, “22 Mayıs’ta bir anlaşma yapabileceklerinden bağımsız olarak kabul edilebilir şartlarda kredi alabilecekleri pek mümkün değil,” dedi.

Şu an dolar bazında 30-35 sent ile sıkıntılı seviyelerde olan Arjantin tahvilleri, görüşmeler sona ererse 20 sente kadar gerileyebilir.
Arjantin Tahvil Getiri Eğrileri
Kaynak: World Government Bonds

Ancak her iki tarafın da anlaşmaya yaklaşmasının imkansız olmadığı söyleniyor. Esteruelas, “Mevcut tahvil sahipleri ile teklif dağılımını daraltmanın kahramanca bir görev olacağını düşünmüyorum,” ifadelerini kullandı.

Anlaşmaya yakın kişiler ise hükümetin ilk teklifinin dolar bazında taklaşık 40 sent olduğunu, geçen hafta kilit alacaklıların karşı teklif verdiklerini söylediler. Bu karşı tekliflerde ise 60 sentin biraz altına işaret edildiği dile getiriliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın