Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Araştırmadan Çarpıcı Sonuç: Konut Piyasasında Şartlar Kötüleşiyor

Ekonomide yol haritasında yapılan değişiklikler, konut piyasasını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Son araştırma ev satışlarının zorlaştığını gösteriyor.
Araştırmadan Çarpıcı Sonuç: Konut Piyasasında Şartlar Kötüleşiyor

Yüksek enflasyon ve düşük konut arzı nedeniyle fiyatlardaki fahiş artışlar, piyasaya yönelik kısıtlayıcı tedbirleri beraberinde getirmişti. Bu tedbirlerin başında kira artışlarına yüzde 25’lik sınırlama, kredi musluklarının kısılması geliyor. Diğer yandan TCMB’nin faiz artışları ile beraber mevduat getirileri cazip hale geldi.

Bu durum vatandaşların konut alım gücünü olumsuz etkiledi. Satılık konut sayısının sürekli arttığı görülürken, alıcı bulmak daha zor bir hal aldı.

Gayrimenkul değerleme platformu Endeksa tarafından yapılan son araştırma bu değişimi doğrular nitelikte. Araştırmaya göre ikinci el konutta ortalama pazarlama süresi ülke genelinde son bir yılda yüzde 43, İstanbul’da yüzde 49 uzadı.

Türkiye genelinde Eylül 2022’de ilandaki satılık bir ev ortalama 60 günde sahibini bulurken, geçen ay bu rakam 86 güne yükseldi.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, yapılan araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde satılık evlerde pazarlama süresinin uzadığını, kiralık evlerde kısaldığını belirtti. Öğüt açıklamasında, “Bu bize kiraya vereceklerin normalden daha kısa sürede kiracı bulduğunu, fakat satıcıların alıcı bulmakta zorluk çektiğini gösteriyor.” ifadelerine yer verdi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Diğer yandan kısa dönem kiralama için yapılan düzenlemenin, konut piyasasında etkisini gösterdiği belirtiliyor. Yapılan düzenleme ile konutların turizm amaçlı kiralanabilmesi için izin belgesi alınması gerekiyor.

Bu izin için tüm bina sahiplerinin onayı gerekiyor. Bu adım sonrasında evler uzun dönem kira verilmeye başlandı ya da satışa çıkarıldı. Düzenleme sonrası hem kiralık hem de satılık konut arzı etkilendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu