Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analistler Uyardı: Bitcoin, CFTC Davası Sonrası Bu Seviyeye Düşebilir

ABD’nin düzenleyicisi CFTC’nin Binance aleyhine açtığı dava sonrası analistler, Bitcoin için düşüş uyarısında bulundu.
Analistler Uyardı: Bitcoin, CFTC Davası Sonrası Bu Seviyeye Düşebilir
HABER GİRİŞ

Kripto paralar küresel piyasalarda yaşanan pek çok olumsuz gelişmeye maruz kalırken, son olarak ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından, alanında dünyanın en büyük borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao’ya açılan dava ile baskılanıyor.

Davada Binance, yönetmelikleri, ticaret ve türev kurallarını ihlal etmekle suçlanıyor. Gözlemciler, davanın piyasa likiditesinde daha derin bir düşüşe yol açacağından endişe ediyorlar. Kripto analisti Noelle Acheson, asıl endişenin, bunun kısa vadede piyasa likiditesine ne yapacağı olduğunu söyledi.

Piyasa yapıcıların Binance’te alım satım yapmaktan vazgeçmesi ve borsanın ABD merkezli operasyonlarının durması halinde, zaten zayıf olan piyasada likiditenin daha da azalabileceği uyarısında bulundu.

Acheson, bunun volatiliteyi artıracak ve bazı büyük oyuncuları bir süre daha kenarda tutabileceğini sözlerine ekledi. Likidite, yaygın olarak yüzde 2 piyasa derinliği adı verilen bir metrikle ölçülür. Bu, orta fiyatın yüzde 2’si içindeki alım ve satım emirlerinin bir toplamı veya alış ve satış/teklif fiyatlarının ortalamasıdır.

BTC likidite derinliği
Kaynak: Kaiko

Piyasa derinliği ne kadar büyükse, büyük alım/satım emirlerinin varlığın piyasa fiyatında önemli sapmalara neden olma olasılığı o kadar düşüktür. Piyasa yapıcılar, hemen gerçekleştirilmeyen alım satım emirleri oluşturarak piyasaya likidite sağlar.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in yüzde 2’lik piyasa derinliği geçen hafta 10 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bazı gözlemciler, artan düzenleyici belirsizliğin ardından Bitcoin’in 25.000 dolar desteğini yeniden ziyaret etmesini bekliyor.

Yatırım şirketi CEC Capital’de kripto danışmanı Laurent Kssis, “CFTC’nin tüm kripto borsalarında gözetim istediği açık. Bu yeni bir şey değil, ancak piyasa ihtiyatlı bir şekilde tepki veriyor. BTC’yi aşağı çekebilecek daha fazla olumsuz haber için hala nefesimizi tutuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Artan tasfiyelerin kaçınılmaz olarak fiyatları muhtemelen 25.000 dolara kadar çekebileceği uyarısında bulundu. Bitcoin dava sonrası yüzde 3’ten fazla eğer kaybı yaşadı ve an itibarıyla 27.000 dolarda tutunmaya çalışıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.