Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AMB/Lagarde: Enflasyon Hala Yüksek, Sıkılaşma Devam Etmeli

AMB Başkanı Lagarde, Euro Bölgesi'nde enflasyonun hala çok yüksek olmaya devam ettiğini belirterek, faiz artırımlarının sürebileceğini işaret etti.
AMB/Lagarde: Enflasyon Hala Yüksek, Sıkılaşma Devam Etmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından konuşma yaptı. Bugün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon yüzde 6,1’le piyasanın yüzde 6,3 olan beklentisinin altında geldi.

Ancak Lagarde, hala çok yüksek olduğunu ve para politikasında sıkılaştırmanın devam etmesi gerektiğini söyledi.

Enflasyonun bir süre daha yüksek kalacak gibi göründüğünü ifade ederek, “Ancak biz enflasyonu yüzde 2 hedefimize geri getirmeye kararlıyız. Bu nedenle faizleri bugüne kadarki en hızlı şekilde artırdık ve faizleri yeterince sınırlayıcı seviyelere getirmek için hala kat edilmesi gereken yol var.” şeklinde konuştu.

Bankalara, şirketlere ve hanehalkına Merkez Bankası’nın politikalarının uygulanması adına güvendiklerini, bu anlamda farklı hedefler olsa da fiyat istikrarı arayışında ortak olduklarının altını çizdi.

Enflasyonu Yüzde 2 Hedefine İndirmekte Kararlıyız

Enflasyonu orta vadeli hedef olan yüzde 2’ye indirmekte kararlı olduklarını ifade eden AMB Başkanı Lagarde, “Bu nedenle oranları şimdiye kadarki en yüksek hızımızda artırdık ve faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı seviyelere getirmek için kat etmemiz gereken çok yol olduğunu açıkça belirttik.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Uygulanan politikaların ne kadar güçlü olacağının belirsizliği koruduğunu, bu nedenle de enflasyonun hedefe doğru ilerlediğinden yeterince emin olana kadar aynı şekilde hareket etmeye devam edeceklerini söyledi.

Pandeminin başlangıcından bu yana Euro Bölgesi’nin enflasyon, arz şoku ve enerji krizi gibi birçok sorunla baş etmek zorunda kaldığını, firmaların girdi maliyetlerinin yükseldiğini anlattı.

Bunun yanında ekonomi yeniden açılırken talepte artış olmasıyla firmaların bu durumu fiyatlarına çok güçlü bir şekilde yansıtmış olmasına da dikkat çekti.

Faiz artışlarına Temmuz 2022’de başladıklarını, enflasyonla mücadelede bilinçli ve kararlı bir şekilde hareket ettiklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.