Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon’un İngiltere’deki Çalışanları Greve Gidiyor

Amazon’un İngiltere’nin merkezindeki Coventry deposundaki çalışanlar Cuma günü greve gitmek için oy kullandı. Detaylar haberde...
Amazon’un İngiltere’deki Çalışanları Greve Gidiyor
HABER GİRİŞ

Amazon’un bir sendikası, şirketin İngiltere’deki çalışanları için bir ilk olarak işçilerin greve gideceğini söyledi. E-Ticaret devinin İngiltere’nin merkezindeki Coventry deposundaki çalışanlar greve gitmek için oy kullandı. Grevin Ocak ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Coventry tesisinde yaklaşık 1.000 kişi çalışıyor.

İşçiler, Amazon’un yaz aylarında başlattığı ve artan yaşam maliyetine yetişemediğini söyledikleri yüzde 3′lük ücret artışından memnun olmadığını belirtiyor. Amazon’un saatte en az 15 sterlin ödemesini istiyorlar.

Enflasyon, artan enerji maliyetleri ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle yükseldi ve tüketici fiyatları şu anda 41 yılın en yüksek seviyesinde. İngiltere Merkez Bankası, enflasyonu yavaşlatmak amacıyla bu hafta yine faiz oranlarını yükseltti.

Birleşik Krallık’taki Amazon işçileri daha önce Ağustos ayında ve Kasım ayında Kara Cuma günü yaz ücret artışını protesto etmek için çalışmayı bırakmış olsalar da, bunlar kendiliğinden, onaylanmamış çekilmelerdi.

İngiltere’de İlk Grev

Bu, Birleşik Krallık’ta yasal olarak zorunlu kılınan ilk grev olacak. GMB’nin kıdemli organizatörü Amanda Gearing, Coventry çalışanlarının cesaret ve kararlılıkları nedeniyle alkışlanmaları gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gearing yaptığı açıklamada, “Dünyanın en değerli şirketlerinden birinden makul bir ücret almak için greve gitmeye zorlanmaları Amazon için bir utanç nişanı olmalı” diye konuştu.

Amazon’un daha iyisini yapabileceğini belirten Gearing, grev eyleminden kaçınmak için çok geç olmadığını söyledi ve işçilerin ücretlerini ve koşullarını iyileştirmek için GMB ile masaya oturma çağrısında bulundu.

Amazon’dan Açıklama

Amazon adına açıklamada bulunan bir sözcü, “Ekiplerimizin yıl boyunca yaptıkları harika çalışmaları takdir ediyoruz ve saat başına en az 10,50 Sterlin ile 11,45 Sterlin arasında başlayan rekabetçi bir ücret sunmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

2018′den bu yana Amazon çalışanlarına ödenen asgari saatlik ücrette yüzde 29′luk bir artış yaptıklarını vurguladı. Bununla birlikte, tam zamanlı, yarı zamanlı ve mevsimlik cephe çalışanlarına ekstra bir teşekkür olarak 500 sterline kadar tek seferlik ek bir özel ödeme yapacaklarını söyledi.

Amazon, uzun süredir işgücü eksiklikleri nedeniyle eleştirildi ve şirket genellikle depolarında ve teslimat operasyonlarında kötü çalışma koşullarıyla suçlandı. Nisan ayında, şirketin New York’taki Staten Island deposundaki personeller, ABD’de bir sendikaya katılma lehinde oy kullanan ilk grup olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın