Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altında Durgunluk Ne Zaman Bitecek? Yatırımcı Ne Yapmalı?

Son aylarda yatay performansıyla beklentilerin altında kalan altın için değerlendirmeler paylaşıldı. Filiz Eryılmaz’ın yatırımcılara tavsiyesi ne oldu?
Altında Durgunluk Ne Zaman Bitecek? Yatırımcı Ne Yapmalı?
HABER GİRİŞ

Milyonlarca yatırımcı, 2024’ün başında oldukça olumlu tahminlerin yapıldığı altının son aylarda neden durağan bir performans sergilediğini merak ediyor. Ekol TV’de konuşan Ekonomist Doç Dr. Filiz Eryılmaz, altında negatif baskıya neden unsurları sıraladı.

Nisan ayından bu yana ons altında bir durgunluk olduğunu belirten Eryılmaz, yaklaşık bir ay öncesine kadar ons altında arka arkaya rekorların görüldüğünü söyledi. Altının İran-İsrail arasında gerginlik ve Çin’in altın alımı yapmasıyla yükseldiğini anımsattı.

Fakat İran-İsrail savaşının ortadan kalkmasıyla ve Çin’in alımlarının azalmasıyla ons altının fiyatlamasını tamamen ABD Merkez Bankası’na (FED) göre belirlemeye başladığını dile getirdi. FED tarafında da faiz indirimine yönelik beklentilerin ötelenmesiyle ons altında bir miktar gerilemenin öne çıktığını ifade etti.

Altında Durgunluk Ne Zaman Bitecek? Yatırımcı Ne Yapmalı?Kaynak: Paratic Piyasalar

Ons altının Nisan ortasından bu yana 2300 – 2360 dolar arasında fiyatlandığını, bugün açıklanacak olan ABD enflasyonuyla birlikte yukarı veya aşağı yönlü bir kırılım gerçekleşebileceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun 2024’ün ilk çeyreğinde beklenti üstü geldiğini, bugün de beklenti üstü bir veri gelmesi durumunda ons altının 2300 doların altına gerileyebileceğini belirtti.

Altının yönünü başta FED’in faiz kararı olmak üzere ABD’den gelecek olan verilerin belirleyeceğini, ABD’den gelen verilerin ekonominin soğuduğunu, enflasyonun düştüğünü göstermesi durumunda altında güçlü bir yükselişin görülebileceğini vurguladı.

Özellikle 2024’ün son çeyreğinde altında yeni zirvelerin gerçekleşebileceğini aktaran Eryılmaz, altın yatırımcılarına tavsiyelerde bulundu. Kısa vadeli al-sat yapan yatırımcıların beklemede kalması gerektiğini, orta-uzun vade yatırımcıları için ise ABD enflasyonunun bir alım fırsatı verebileceğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın