Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Tüm Enflasyon Göstergeleri Şubat’ta Beklentileri Aştı

Avrupa’nın kritik verisi açıklandı. Birliğin en büyük ekonomisinde enflasyon Şubat’ta beklentilerin üzerinde geldi. Detaylar haberde;
Almanya’nın Tüm Enflasyon Göstergeleri Şubat’ta Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Avrupa’nın dev ekonomisi için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunu yayımladı. Ön tahmine göre Almanya’da yıllık enflasyon, Şubat’ta yüzde 8,7 oldu. Beklenti yüzde 8,5’e düşüş yönündeydi. Aylık bazda da piyasa beklentileri aşılarak yüzde 0,6 tahminden fazla yüzde 0,8 arttı.

Veri, Fransa ve İspanya’nın enflasyon raporlarını izledi. Fransa’da enflasyon yüzde 6,2 ile beklenti üstü gelirken İspanya’da yüzde 6,1 ile tahminleri aştı.

Almanya’da harmonize TÜFE yıllık bazda yüzde 9,3, aylık bazda ise yüzde 1 olarak gerçekleşti. Uyumlaştırılmış TÜFE cephesinde de piyasa şaşırtıldı. Aylık beklenti yüzde 0,7 artışa, yıllık bazda beklenti ise yüzde 9 artışa işaret ediyordu.

Ocak’ta Almanya TÜFE, Aralık ayındaki yüzde 8,1’den yükselerek yüzde 8,7 olarak teyit edilmişti. Artış, hükümetin enerji faturaları için tek seferlik sübvansiyonunun 2022’nin sonunda sona ermesiyle enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmıştı. Aylık enflasyon ise Aralık’ta yüzde 0,4 düştükten sonra yüzde 1 artmıştı.

Hizmet enflasyonu Ocak’taki yüzde 4,5’ten Şubat’ta yüzde 4,7’ye yükseldi. Kira fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2 arttı. Bu arada, enerji enflasyonundaki yavaşlama gıda maliyetindeki keskin artışı kısmen dengelediğinden, mal grubu enflasyonu yüzde 12,7’den yüzde 12,4’e hafifçe geriledi.

GCM Yatırım Banner

Son okuma, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde güçlü bir işgücü piyasasının ortasında yapışkan bir enflasyona işaret ederek, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin duruşunu destekledi. Nitekim yıllık oran, ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin 4 katının üzerinde kaldı.

Bu durum ECB Baş Ekonomisti Philip Lane’den gelen “ECB enflasyon mücadelesini kazanmaya başladı” mesajıyla çelişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın