Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’nın Şubat Enflasyonu ECB Hedefinin 3 Katını Aştı

Fransa'da enflasyon, 2023'ün ikinci ayında beklentilerden fazla arttı. Yıllık oran, Avrupa Merkez Bankası'nın hedefinin 3 katını aştı.
Fransa’nın Şubat Enflasyonu ECB Hedefinin 3 Katını Aştı
HABER GİRİŞ

Avrupa’da enflasyon yüksek seviyelerde kalırken ülkelerden gelen veriler izleniyor. Bugün piyasaların takibinde olan Fransa, beklenen fiyat artışı raporunu açıkladı.

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından açıklanan ön tahmine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Şubat’ta yıllık bazda yüzde 6,2 arttı. Beklenti yüzde 6,1’e artış yönündeydi.

Fransa Şubat Enflasyon
Kaynak: INSEE

Benzer şekilde aylık bazda da piyasa tahminleri yukarı yönlü şaşırtıldı. Yüzde 0,7 artış yerine TÜFE önceki aya göre yüzde 0,9 arttı.

Yıllık enflasyon Aralık ayındaki yüzde 5,9’dan hafif artarak 2023 yılının Ocak ayında yüzde 6’ya yükselmişti. Rakam, Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin epey üzerinde seyrini sürdürmüştü.

Aylık bazda tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,1 düştükten sonra yüzde 0,4 artmıştı.

GCM Yatırım Banner

INSEE, yıllık bazda enflasyonda yaşanan hafif artışın, gıda ve hizmet fiyatlarındaki hızlanmadan kaynaklandığını belirtti. Sanayi malları fiyatlarının yıllık bazda önceki aya yakın oranda arttığı ve enerji fiyatlarının yavaşladığı tahmin edildi.

Şubat ayında gıda fiyatları yüzde 4,5 artarken enerji yüzde 14 arttı. Üretilen mallar yüzde 4,6 ve hizmetler yüzde 2,9 oranında artış kaydetti. Enflasyon bileşenleri arasında en düşük artış ise yüzde 0,2 ile tütünde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın