Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Baş Ekonomisti: Mücadeleyi Kazanmaya Başladık

Yüksek enflasyon ortasında küresel sıkılaşma dalgası sürerken Avrupa Merkez Bankası’ndan “mücadeleyi kazanmaya başladık” mesajı geldi.
ECB Baş Ekonomisti: Mücadeleyi Kazanmaya Başladık
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi’nde enflasyon, Ocak’ta yıllık bazda yüzde 8,6, çekirdek enflasyon ise yüzde 5,3 oldu. Yıllık enflasyon 2022’nin Mayıs ayından bu yana en düşük seviye olarak gerçekleşirken Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefinin epey üzerinde kaldı.

Enflasyon verilerinin üzerine gelen mesajlar, fiyat artışlarıyla mücadelenin sürmesi gerektiğini ortaya serdi. ECE Üyesi Joachim Nagel, geçen hafta yaptığı açıklamada Mart ayında planlanan 50 baz puanlık artışın ardından Avrupa Merkez Bankası’nın önemli faiz artırımlarını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

Bugün, ECB Başekonomisti Philip Lane’den gelen mesaj ise “ECB enflasyon mücadelesini kazanmaya başladı” oldu.

Lane, tüm önemli çekirdek fiyatlar da dahil olmak üzere Euro Bölgesi enflasyon baskılarının hafiflemeye başladığını söyledi. Ancak Avrupa Merkez Bankası’nın fiyat artışının yüzde 2’ye doğru gittiğinden emin olana kadar faiz artırımlarını sona erdirmeyeceğini ekledi.

Daha yüksek faiz oranlarının ekonomide yoluna girdiğini ve değişken yakıt ile gıdayı içermeyen hizmetlerin ve diğer temel malların fiyatlarını baskıladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Para politikasının devreye girdiğine dair önemli kanıtlar var. Enerji, gıda ve mallar için, tüm bu kategorilerdeki enflasyon baskılarının biraz düşmesi gerektiğini ortaya seren birçok ileriye dönük gösterge var.” ifadeleriyle açıkladı.

Fakat ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot da dahil olmak üzere diğer politika yapıcılar, çekirdek enflasyonun takılıp kalarak enflasyonu kalıcı yapabileceği yönünde endişelerini dile getirdiler.

Farklı yönde konuşan Lane, ECB’nin faiz artırımlarını sonlandırması için bazı kriterlerden bahsetti.

Buna göre bankanın üç yıllık tahmin ufku boyunca daha düşük enflasyon tahminlerine, altta yatan gerçek enflasyonun düşürülmesinde ilerleme kaydedilmesine ve para politikasının çalıştığı sonucuna varılması gerekiyor.

Lane, faizler düzleştiğinde, ECB’nin oranları bir süre daha orada tutmayı planladığını ve çekirdek enflasyonun önemli ölçüde düşmeye başlar başlamaz planlarını revize etmeyeceğini aktardı.

Faizlerin ekonomik büyümeyi kısıtlayan bir bölgede ne kadar süre kalabileceği sorusuna ise Lane, “Oldukça uzun bir dönem, birçok çeyreklik dönem olabilir” dedi. Piyasalar, ECB’nin yüzde 2,5’lik mevduat faiz oranının yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 4’e yükselmesini bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın