Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Sanayi Üretimi Şubat’ta Beklenti Üstü Açıklandı

Almanya ekonomisinde Şubat ayı için sanayi üretimine dair veriler açıklandı. Veri beklentinin üzerinde geldi.
Almanya’nın Sanayi Üretimi Şubat’ta Beklenti Üstü Açıklandı
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından, sanayi üretimine ilişkin Şubat ayı geçici verileri açıklandı. Rapora göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde sanayi üretimi, bir önceki aya kıyasla yüzde 2 arttı. Artışta motorlu taşıt imalatındaki yükselişin önemli rol oynadığı belirtildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi böylece ekonomistleri yüzde 0,1 olan beklentisini aşmış oldu. Sanayi üretimi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik düşüş beklentisini aştı ve yüzde 0,6 arttı.

Ocak ayında yüzde 3,5 olarak açıklanan sanayi üretimi ise yüzde 3,7 olarak revize edildi. Geçen yılın Aralık ayında yüzde 2,4’lük düşüş kaydedilmişti. Rapor Şubat’ta aylık bazda enerji ve inşaat hariç sanayi üretiminin yüzde 2,4 arttığını gösterirken, bu dönemde sanayi üretimi içerisinde sermaye malı üretimi yüzde 3,4 ve ara malı üretimi yüzde 1,8 arttı.

Otomotiv Sektörü Öne Çıktı

Tüketim malları üretiminde yüzde 1,4 ve inşaatta yüzde 1,5 artış kaydedilirken, enerji üretimi yüzde 1,1 geriledi. Ülkenin en büyük sanayi sektörü olarak bilinen otomotiv ise üretimini yüzde 7,6 artırdı.

Destatis tarafından yapılan açıklamada, otomotiv sektöründeki artışın genel sanayi üretimine büyük katkı yaptığı belirtildi. Dün açıklanan bir diğer raporda, Almanya’nın fabrika siparişleri beklentiyi 16’ya katlamıştı.

GCM Yatırım Banner

Almanya ekonomisi pandemi sürecinde ortaya çıkan darboğazların hafiflemesine rağmen, enflasyon baskısı ve artan faizlerden olumsuz etkileniyor. Bu durum tüketicilerin satın alma gücünü azaltıyor ve talepte gerilemeye neden oluyor.

Uzmanlar Almanya’nın teknik olarak resesyona girdiğine dikkat çekerken, GSYH’daki düşüşün bu yılın ilk çeyreğinde devam etmesini bekliyor. Teknik resesyon, ekonomilerin üst üste iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması olarak tanımlanıyor. Ülke ekonomisinde bu yıl büyümenin yüzde 0,2 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın