Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Fabrika Siparişleri Beklentiyi 16’ya Katladı!

Almanya fabrika siparişleri, Ocak ayındaki yüzde 0,5’lik artışın ardından Şubat’ta beklentilerin çok üzerinde arttı.
Almanya Fabrika Siparişleri Beklentiyi 16’ya Katladı!
HABER GİRİŞ

Avrupa ekonomik gündeminin ilk önemli verisi açıklandı. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) Şubat ayına ilişkin fabrika siparişlerini açıkladı. Yüzde 4,8’lik rakam, beklentinin çok üzerinde gelerek yüzde 0,3’lük tahmini 16’ya katladı.

Artış, Ocak ayının yüzde 0,5’e aşağı yönlü revize edilen okumasını izledi. Yeni siparişler art arda üçüncü ayında artarken 2021 Haziran ayından bu yana en yüksek artış oldu.

Araç yapımı (yüzde 55,9), motorlu taşıtlar ve motorlar (yüzde 3,7) ve makine mühendisliğindeki (yüzde 2,8) artışlar, yüksek okumayı yönlendirdi.

Sermaye malları için yeni siparişler yüzde 7,3, ara mallar için yüzde 1,3 ve tüketim malları için yüzde 1,9 arttı. Yurt içi siparişlerde yüzde 5,6, yabancı siparişlerde yüzde 4,2 artış oldu.

Yabancı siparişler kapsamında Euro Bölgesi’nden gelen siparişler yüzde 8,9 artarken, dünyanın geri kalanından gelen siparişler yüzde 1,4 arttı. Bu arada büyük ölçekli siparişler hariç fabrika siparişleri yüzde 1,2 arttı.

GCM Yatırım Banner

Geçici sonuçların revizyonundan sonra, yeni siparişlerin Ocak 2023’te Aralık 2022’ye göre yüzde 0,5 daha yüksek olduğu görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.