Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın En Büyük Bankası’nda Kar Daralması

Almanya’nın önde gelen bankası Deutsche Bank üçüncü çeyrek kazanç raporunu paylaştı. Bankanın karındaki düşüş dikkat çekti.
Almanya’nın En Büyük Bankası’nda Kar Daralması
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Almanya’nın en büyük yatırım bankası Deutsche Bank, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunu paylaştı. Banka paylaştığı rapora göre üçüncü çeyrekte 1,031 milyar euro net kar bildirdi. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 8′lik düşüşü temsil ediyor. Kar oranı, bankanın ve borç verenin yatırım biriminde devam eden zorluklara rağmen beklentilerin hafif üstünde gerçekleşti.

Net kar, yıllık düşüşe rağmen önceki çeyreğe göre yüzde 35 artış kaydetti. Bu, Deutsche Bank’ın 2019′da başlattığı büyük ölçekli yeniden yapılandırmasından bu yana üst üste kâr elde ettiği on üçüncü çeyrek oldu.

Alman kredi kuruluşu , 2022′nin aynı döneminde, sabit gelir ve döviz ticareti faaliyetlerini artıran yüksek faiz oranları ve artan piyasa oynaklığı nedeniyle 1,115 milyar euro net kar bildirdi. Banka, yüksek faiz oranı ortamından yararlanan kurumsal bankacılık işinde güçlü bir performans sergiledi ve gelirleri yıllık bazda yüzde 21 artışla 1,89 milyar euroya yükseldi.

Buna karşın yatırım kolunda yavaşlama görülmeye devam etti ve net gelirler yıllık yüzde 4 düşüşle 2,27 milyar euroya geriledi. Net gelir yılın ilk dokuz ayında ise yüzde 12 düşüşle 7,3 milyar euroya geriledi.

Deutsche Bank CFO’su James von Moltke, yatırım bankacılığı biriminin performansının piyasayla hemen hemen aynı olduğunu belirterek, “Geçen yıl çok yüksek seviyedeki volatiliteden faydalanan kurlar, döviz ve gelişen piyasalar gibi makro işletmelerde talep ettiğimiz sabit gelir ve döviz gelirlerinin normalleşmesi söz konusu” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Banka, tüm yıl için önceki tahminlerin en üstünde, yaklaşık 29 milyar euro gelir bekliyor. Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing açıklamasında, “Güçlü sonuçlarımız ve odaklanmış sermaye verimliliği tedbirlerimiz sayesinde sermaye görünümümüzü önemli ölçüde iyileştirdik” ifadelerini kullandı.

Sewing, Eylül ayında yaptığı bir açıklamasında, Almanya ekonomisi için uyarıda bulunmuş ve Avrupa’nın hasta adamı olabileceğini söylemişti.

Deutsche Bank için Avrupa’daki zayıflayan iş ortamı, makro belirsizlik ve iki perakende birimindeki BT sorunlar da dahil olmak üzere çok sayıda zorluk devam ediyor. Bankanın hisseleri bu yılın başına kıyasla yüzde 13 aşağıda işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.