Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Tayvanlı TSMC’ye Milyarlarca Euroluk Teşvik

Küresel imalat pazar payının yüzde 55'inden fazlasına sahip Tayvanlı çip üreticisi TSMC yönetim kurulu, yarın Almanya'daki bir fabrika inşası için karar verecek.
Almanya’dan Tayvanlı TSMC’ye Milyarlarca Euroluk Teşvik
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi TSMC, 2021 yılından bu yana Almanya’nın Saksonya eyaletiyle Dresden’de bir fabrika inşa etmek için görüşmeler yapıyor. Görüşmeler sonucunda TSMC yönetim kurulunun Salı günü Dresden şehrinde bir fabrika inşa edilmesi yönünde karar alacağı bildirildi.

Handelsblatt gazetesinin Almanya’daki hükümet kaynaklarına dayandırdığı habere göre Alman hükümeti fabrikanın inşasını desteklemek için 5 milyar euro (5.49 milyar dolar) sağlayacak.

İnşa edilecek olan söz konusu fabrikanın Bosch, Infineon ve NXP ile bir ortak girişimde işletileceği bilgisi verildi. Londra merkezli haber ajansı Reuters, şirketlerin konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındığını belirtti.

Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC’nin Berlin ile finansman konusunda bir niyet mektubu imzalayacağı tahmin ediliyor. Konuya ilişkin nihai kararınsa Avrupa Komisyonu tarafından verileceğine dikkat çekildi.

Reuters Almanya’nın, Asya ülkelerine bağımlılığı azaltmak ve Avrupa Birliği (AB) Çip Yasası yoluyla sübvansiyonlar sunduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Almanya’nın bölgede kapasite oluşturmak isteyen birkaç Avrupa hükümetinden biri olarak gelecek yıllarda yarı iletken endüstrisine yaklaşık 20 milyar euro yatırım yapmayı planladığını anımsattı.

Son zamanlarda AB, Çin’in artan diplomatik ve askeri baskısıyla karşı karşıya kalan Tayvan’a yakınlığıyla gündeme geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın