Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TSMC Dört Yıl Sonra İlk Kez Karında Düşüş Bildirdi

Yarı iletken üreticisi TSMC, ikinci çeyrek raporunda, karında düşüş olduğunu açıkladı. Detaylar geliyor...
TSMC Dört Yıl Sonra İlk Kez Karında Düşüş Bildirdi
HABER GİRİŞ

Tayvan merkezli yarı iletken üreticisi TSMC, ikinci çeyrek kazanç raporunu bildirdi. Dünyanın en büyük yonga üreticisi, tüketici elektroniğine olan talebin düşmeye devam etmesi nedeniyle ikinci çeyrek karında düşüş bildirdi.

TSMC, gelirin bir yıl öncesine göre yüzde 10 düşüşle 480.84 milyar Tayvan dolarına düştüğünü, net gelirin ise bir yıl öncesine göre yüzde 23.3 düşüşle 181.8 milyar Tayvan dolarına düştüğünü bildirdi. Şirket daha önce ikinci çeyrek gelirini 15,2 milyar dolar ile 16 milyar dolar arasında tahmin etmişti.

TSMC, işin nihai pazar talebini azaltan ve müşterilerin devam eden envanter düzenlemesine yol açan makroekonomik ters rüzgarlardan etkilendiğini söyledi. Bu, şirketin 2019′un ikinci çeyreğinden bu yana ilk üç aylık net gelir düşüşü oldu. Şirket üçüncü çeyrek gelirinin 16,7 milyar dolar ile 17,5 milyar dolar arasında olacağını tahmin ediyor.

TSMC’nin CFO’su Wendell Huang, “2023′ün üçüncü çeyreğine girerken, işimizin 3 nanometre teknolojilerimizin güçlü artışıyla desteklenmesini bekliyoruz, kısmen müşterilerin devam eden envanter ayarlamasıyla dengeleniyor” açıklamasında bulundu.

TSMC, en son iPhone’larda, iPad’lerde ve Mac’lerde bulunan çipler de dahil olmak üzere dünyanın en gelişmiş işlemcilerinin en büyük üreticisidir. Ancak tüketici elektroniğine olan talep pandemi sonrası düşüş yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Dizüstü bilgisayarlara ve akıllı telefonlara yönelik küresel talep, Covid-19 karantinaları sırasında ani bir artış göstererek akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerini stok yapmaya yönlendirdi. Tüketiciler artan enflasyon nedeniyle bu malları satın almayı kestikleri için şimdi bu şirketler fazla stoklarla boğuşuyor. Bu da chip fiyatlarının düşmesine neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın