Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Nitelikli Göçmenlik Yasasına Onay

Almanya, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attığına dikkat çekti. Açıklamanın detayları haberde;
Almanya’dan Nitelikli Göçmenlik Yasasına Onay
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da, nitelikli işçi eksikliği ülke refahı için bir risk haline geldi. Ülkede bu konuda çalışmalar devam ederken bugün Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile Nitelikli Göçmenlik Yasası onaylandı.

Açıklamada, vasıflı işçilerin yasayla birlikte gelecekte Almanya’ya daha rahat göçebileceğine işaret edildi. Federal İçişleri ve Topluluk Bakanı Nancy Faeser, Almanya ekonomisinin yıllardır ihtiyaç duyduğu nitelikli işçinin yasayla birlikte ülkeye kazandırılacağını ileri sürdü.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da azalan genç nüfus sebebiyle nitelikli iş gücü krizi yaşanıyor. Bugün kabul edilen yasayı değerlendiren Feaser, Almanya’nın refahının sağlanmasının tek yolunun bu yasa olduğunu savundu.

Böylece vasıflı işçilerin Almanya’da hızlı yeni bir başlangıç ​​yapabileceğine işaret eden Feaser, “Bürokratik engelleri kaldırmak istiyoruz. İnsanlar iş deneyimi veya kişisel potansiyel getirirlerse, iş pazarımızda kendilerine yer edinmelerini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Almanya’daki Kalifiye Uzman Açığı 2022’de 1,98 Milyon Kişi

Almanya’daki birçok şirketin uzun süredir kalifiye uzmanlar bulmakta ciddi zorluklar yaşadığı bildirilen açıklamada, boş kontenjan sayısının 2022’de 1,98 milyon civarında olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu rakamın şimdiye kadar ölçülen en yüksek değer olduğu paylaşıldı. Almanya’daki nitelikli işçi eksikliği büyük bir refah riski oluştururken ülkedeki genç nüfusun azalışı da bu sorunu derinleştirdi.

Kabul edilen yasa ile Almanya’da elde edilen veya tanınan bir yeterlilikle ülkeye vasıflı bir işçi olarak göç sağlanabileceği bildirildi. Açıklamada bu duruma örnek olarak, üçüncü ülkelerdeki üniversite mezunlarının Avrupa Birliği (AB) Mavi Kartı veya ulusal oturma izni aracılığıyla göç yapılabileceği verildi.

Gelecek 10 Yıl için En Büyük Ekonomik Görevlerden Biri

Nitelikli Göçmenlik Yasası ile iş deneyimine bakılacağı bildirildi. Bununsa kişilerin, en az iki yıllık mesleki deneyime ve ülkelerindeki devlet tarafından tanınan bir mesleki yeterliliğe sahip olmalarını kapsadığı söylendi.

Yasa ile Almanya’ya göç düşünen nitelikli işçiler için bir diğer seçeneğinse, kişilerin potansiyeli olduğu vurgulandı. Böylece puan sistemine dayalı bir iş arama fırsatı kartı tanıtıldığı aktarıldı.

Seçim kriterleri de sıralanan açıklamada işçilerin nitelikleri, Almanca ve İngilizce bilgisi, mesleki deneyimi, Almanya ile bağlantısı, yaşı ve eş durumunun potansiyelinin önemli olduğu eklendi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, yeni Nitelikli Göçmenlik Yasası ile modern bir göç ülkesinin temellerini attıklarına işaret etti.

Almanya’daki nitelikli iş gücünün güvence altına alınmasının gelecek 10 yıl için en büyük ekonomik görevlerden biri olduğunu öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.