Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Gazın Kesilme Endişesi Artıyor: Rusya’ya Suçlama

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, gaz tedarikinde acil durum planının ikinci aşamasına geçildiğini duyurdu.
Almanya’da Gazın Kesilme Endişesi Artıyor: Rusya’ya Suçlama
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş, dünya genelindeki gaz tedarik endişelerinin artmasına neden oluyor. Almanya, Rusya’nın gaz arzındaki düşüşe tepki olarak acil durum planının uyarı seviyesini etkinleştirdi. Hükümet kamu hizmetlerine artan endişe fiyatlarını yansıtmayacağını bildirdi.

Bu plan üç aşamalı ve alınan son karar ile ikinci aşamaya geçilmiş oldu. Bu, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin artık uzun vadeli gaz arzı kıtlığı riskini yüksek gördüğü anlamına geliyor. Alınan bu karar, Rusya’nın gaz arzındaki belirgin düşüşün ardından gerçekleşti.

Doğal Gaz Fiyatında Artış Uyarısı

Habeck açıklamasında Rusya’yı suçlayarak, gaz arzının kesilmesinin, Vladimir Putin’in ekonomik bir saldırısı olduğunu söyledi. Alman bakan gazın artık kıt bir emtia haline geldiğini ve fiyattaki olağanüstü rallinin devam edebileceği konusunda uyardı.

Almanya’nın acil gaz planına göre, uyarı seviyesi aşaması, gaz arzında bir kesinti veya gaz arzı durumunda önemli bir bozulmaya neden olan olağanüstü yüksek gaz talebi olduğunda, ancak piyasa bu kesintiyi veya talebi yönetebiliyorsa değişir.

Mevcut aşama devlet müdahalesini gerektirmiyor. Hükümet durumun kötüleşmesi halinde uyarı seviyesini acile çıkarabilir. Rusya daha önce almış olduğu karar gereği, ruble ile ödeme yapmayı reddeden ülkelere gaz sevkiyatını durduracağını açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Almanya geçtiğimiz günlerde olası bir Rus yaptırımına karşı gaz stoklamaya yöneldiği haberi ile gündeme gelmişti. Diğer yandan bir endüstri kuruluşu tarafından hazırlanan rapor, gazın tamamen kesilmesinin risklerine dikkat çekildi.

Rapor Rus gazının kesilmesi durumunda Almanya ekonomisinin resesyona girebileceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.