Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Eylül’de Çift Hanede Kaldı

Alman ekonomisini görece rahatlatan yardım paketlerinin son bulmasıyla enflasyonun ateşi tekrar arttı. TÜFE Eylül’de rekor artışını tazeledi.
Almanya’da Enflasyon Eylül’de Çift Hanede Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Eylül 2022 dönemine ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini paylaştı. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde enflasyondaki yüksek eğilim, Eylül’de de kendini gösterdi.

Destatis’in nihai verileri, federal hükümetin Eylül ayı için enflasyon ön tahminlerini doğruladı. Almanya’da enflasyon beklentileri karşılayarak, Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında arttı. Bir önceki aya göre artış ise yüzde 1,9 oldu.

Alman ekonomisinde enflasyon, euro para birimini kullandığı 20 yıllık süreçte ilk kez çift haneli rakama ulaştı.

Diğer Avrupa ülkeleriyle uyumlu hale getirilen TÜFE, yıllık bazda 10,9 arttı. Aylık bazda ise yüzde 2,2 yükselerek, altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Böylece Almanya Eylül ayında 1996’dan bu yana en yüksek enflasyon seviyesini gördü.

Almanya’nın enflasyondaki düşüş eğilimi Ağustos ayında yerini yükselişe bırakarak yıllık bazda yüzde 7,9, aylık bazda yüzde 0,3 artmıştı.

GCM Yatırım Banner

Yardım Paketinin Sona Ermesiyle Enflasyon Yine Zirveye Yükseldi

Ülkede devam eden enerji krizinin ve covid-19 tedarik zinciri kırılmasının yansımaları Eylül ayı enflasyon verisinde okundu. Eylül’de enerjideki fiyat artışı yıllık yüzde 43,9 oldu. Gıda fiyatlarındaki artış ise yıllık olarak yüzde 18,7 oranında kayda geçti.

Federal İstatistik Dairesi Başkanı Georg Thiel, enflasyon baskısının artmasında enerji kalemine dikkat çekerek şöyle açıklama yaptı:

“Yüksek enflasyonun ana nedenleri hala enerji ürünlerindeki muazzam fiyat artışlarıdır. Ama aynı zamanda başta gıda olmak üzere diğer birçok malın fiyat artışlarını da giderek daha fazla görüyoruz. Ayrıca akaryakıt indiriminin sona ermesi Eylül 2022’de fiyat artışını artırdı.”

Destatis’in Ağustos ayına ilişkin raporunda, enerji ve gıda fiyatlarının özellikle yardım paketleri sayesinde Haziran’dan Ağustos’a kadar genel enflasyon üzerinde hafif de olsa bir etkisinin olduğu yorumu yapılmıştı. Ancak yardım paketlerinde sona gelindiği anda, enflasyonun tekrar yüksek seyre geçtiği görüldü.

Almanya, yüksek enerji fiyatlarına karşı vatandaşları rahatlamak için bugüne kadar hazırladığı en büyük yardım paketini onaylamış, şimdiye kadar onaylanan 3 önlem paketinden en büyüğü olan 65 milyar euroluk mali yardım açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.