Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Dalgasını Artıracak!

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü, daha çok Alman şirketinin fiyatlarını artırmayı planladığını duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
Almanya’da Enflasyon Dalgasını Artıracak!
HABER GİRİŞ

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) şirketlerde yaptığı anket raporunda Alman şirketlerinin önceki aya göre fiyatlarını artırmayı planladığı duyurdu. Şirketlerin, ekonomi için mevsimsellikten arındırılmış fiyat beklentisi Ağustos’taki 48,1 puandan Eylül’de 53,5 puana yükseldi.

Bahsedilen oranın önümüzdeki aylarda gıda üzerindeki mevsimsellikten arındırılmış fiyat göstergesi Ağustos ayındaki 96,9 puandan 100 puana yükseldiği açıklandı.

Fiyatlarını artırmayı planlayan şirketlerden eczane ürünleri için 92,3 puan artışı ile ilk sırayı aldı. Çiçek, bitki ve evcil hayvan ürünlerinde fiyat artışı 89,6 puan oldu. Firmaların fiyat artışı için planları oyuncakta 89 puan, bisiklette ise 84,4 puan oldu.

Şirketler Eylül’de Fiyatlarını Artırmayı Planlıyor

İmalat sektörüne bakıldığında önde gelen giyim 83,5 puanda görüldü. Cam, seramik ve taş eşya fiyatları 77,3 puan ve elektrikli ekipman 75,5 puan olurken, matbaa şirketleri 70,3 puana ulaştı.

Konaklamada fiyatların yükselme oranı 87,4 puan, bina hizmetlerinde 78 puan ve otellerde 62,4 puana hızlı bir yükseliş yaşadı.

GCM Yatırım Banner

Ifo Araştırma ve Ekonomik Tahmin Başkanı Timo Wollmershaeuser paylaşılan anket raporuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Wollmershaeuser, “Ne yazık ki, bu muhtemelen enflasyon dalgasının azalmak üzere olmadığı anlamına geliyor” diyerek dikkat çekti.

Almanya’nın Eylül Ayı Enflasyonu

Almanya’nın enflasyonu Eylül’de ilk kez çift haneli rakamları görmüş, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 10 seviyesine çıkmıştı. Enflasyon, Ağustos’ta geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7,9 olarak kaydedilmişti.

Rekor yüksek seviyeye ulaşan Almanya enflasyonu yüzde 9,4’lük piyasa tahminlerinin de üzerinde kalmıştı. Aylık olarak bakıldığında tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 1,9 arttığı görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın