Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Ekonomisinin İlk Çeyrekte Resesyondan Çıkması Bekleniyor

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan son raporda, ilk çeyrek için iyimser bir tablo çizildi. Detaylar geliyor...
Almanya Ekonomisinin İlk Çeyrekte Resesyondan Çıkması Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre ekonominin yılın ilk çeyreğinde resesyondan kıl payı kurtulması ve ılımlı bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Bakanlık, arka arkaya iki negatif çeyreklik bir teknik durgunluğun önlenmiş gibi göründüğünü bildirdi.

Mevcut tahminler, 2023 için gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) yıllık bazda hafif bir artış öngörüyor. Önde gelen ekonomi enstitüleri, Alman ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyümesini bekliyor.

Raporda, ekonomik göstergelerin, sanayi ve inşaat üretiminin büyümeyi artırması, malzeme darboğazlarının azalması, düşen enerji fiyatları ve olumlu hava koşullarından yararlanmasıyla ilk çeyrekte gözle görülür bir toparlanmaya işaret ettiği belirtildi.

İlk Çeyrekte Büyüme Bekleniyor

Tahminler ilk çeyrekte GSYİH’da yüzde 0,1’lik bir büyüme öngörüyor. Bu, 2022’nin dördüncü çeyreğindeki yüzde 0,4’lük daralmayı takip ediyor.

Bakanlık, ılıman kış ve yüksek gaz depolama seviyelerinin Almanya ve Avrupa’da yeterli gaz mevcudiyetine katkıda bulunduğunu ve bunun da enerji fiyatlarında gözle görülür bir düşüşe yardımcı olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, enflasyonla ilgili satın alma gücündeki kayıplar ekonomi üzerinde baskı oluşturmaya devam etse de, tüketici güveninin önümüzdeki aylarda toparlanmaya devam etmesinin beklendiğine yer verildi.

Enflasyon oranlarının yüksek seviyesini korumak ile birlikte önümüzdeki aylarda da düşmeye devam etmesinin eklediği raporda, 2023 sonu için yüze 5,4-6,6 ve 2024 sonu için yüzde 2,1-3,5 aralığı tahminleri yapıldı.

Ekonomi bakanlığı, zayıf özel tüketim, inşaat koşullarındaki kötüleşme, finans kurumlarındaki son sorunlar ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle jeopolitik belirsizlik gibi ekonomik görünümüne yönelik risklere dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın