Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ALB Yatırım’dan Borsa Yorumu! Halka Arza İlgi 2023’te Devam Edecek

ALB Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü İbrahim Çetin, halka arzların 2023'te nasıl bir seyirde olacağına dair değerlendirmede bulundu. Detaylar haberde...
ALB Yatırım’dan Borsa Yorumu! Halka Arza İlgi 2023’te Devam Edecek
HABER GİRİŞ

ALB Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü İbrahim Çetin, Borsa İstanbul ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2022 yılının yatırımcılar için rekor yılı olduğunu söyledi.

ALB Yatırım Genel Müdürü Çetin, şirketlerin bu dönemde halka arz seçeneğini kullanarak ‘finansman temini’ imkanını değerlendirdiğini aktardı.

“Borsa Şirketler için Kolay Bir Nakit Kaynağı”

2022’de 40 şirketin borsaya açıldığını, ayrıca söz konusu şirketlerin kasasına 19 milyar 272 milyon TL para girdiğini belirtti.
Çetin, halka arz olan şirketler arasında imalat, enerji ve teknoloji sektörlerinin öne çıktığını söyledi. Halka arzlarda artan ivmenin 2023’te de devam edeceğini aktardı.

Borsaya açılan şirketlerin çok daha kolay bir nakit kaynağa kavuştuğunu belirtti. Bu finansal kaynağın anapara ve faiz gibi geri ödeme yükümlülüğü olmayan bir kaynak olduğunu aktardı. Bu şekilde şirketin nakit akışta zorlanmayacağı ifade edildi.

Ülke olarak bu süreçten kazançlı çıkıldığını belirten Çetin, şirketlerin gerekli şartları sağlamaları halinde halka arz olmalarını önerdiklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Şirketler Bu Rüzgarı İyi Değerlendirmeli”

Şirketlerin borsada bir fiyatı, değeri oluştuğunu ifade ederek, bu değerin bütün çevreler için referans ve gerçekliği belirttiğini bildirdi.

ALB Yatırım Genel Müdürü Çetin, son dönemde gerçekleşen halka arzlara yatırımcıların ilgisinin yüksek olduğunu ifade etti. Bu rüzgarın, şirketler tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi.

Borsanın 2023 seyrini değerlendiren Çetin, Türk yatırımcısının borsayı bir yatırım aracı olarak keşfettiğini belirtti. Bu yılın borsa için pozitif olacağını ve kâr realizasyonlarında panik yapılmaması gerektiğini aktardı. Bunların bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

2023’ün önemli maddesinin seçim olduğunu ifade ederek ancak borsanın kendi dinamiğini yakaladığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.