Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alarko Holding’den Dev Yatırım Kararı! Hisseler Uçuşa Geçti

KAP üzerinden yatırımını duyuran Alarko Holding, aldıkları karar ile ilgili detayları paylaştı. Şirketin hisseleri ciddi oranda arttı. İşte detaylar;
Alarko Holding’den Dev Yatırım Kararı! Hisseler Uçuşa Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da işlem gören Alarko Holding, ciddi bir yatırım hamlesi yapma kararı aldı. 1954 yılında kurulan ve 1973’te holdingleşen şirket, jeotermal destekli seracılık, açık alan tarımı, organomineral gübrecilik, gıda işleme ve satış ile tarımsal Ar-Ge- teknoloji alanlarına büyük bir yatırım yapacak.

Söz konusu yatırımın değerinin 650 milyon dolar olduğu belirtildi ve bu kapsamda 4000 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Yatırımla birlikte yılda 600 milyon dolar ciro, 185 milyon FAVÖK tahmin ediliyor.

Şirket, 2022 yeni kar beklentisini 11-12 milyar TL, 2023 için ise 8,5-9,5 milyar TL olarak belirledi. Şirketin yaptığı duyurunun ardından hisselerde yüzde 10’luk artış görüldü.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan duyuruda, Alarko Holding için 2023 yılına kadar olan dönemde yol haritası şirketin köklü ve güçlü yapısını geleceğe daha da sağlam bir şekilde taşımak üzere gözden geçirildiği paylaşıldı.

Mevcut iş kollarına ek olarak Tarım ve gıda sanayi sektörlerini yeni yatırım planlamaları çerçevesinde stratejik sektörler olarak belirlendiği, bu alanlardaki çalışmaların hızlandığı ifade edildi.

Alarko’nun söz konusu iki sektörü birbirini bütünleyen çok önemli bir değer zinciri olarak tanımladığı, stratejik konumlandırılmasını bu alandaki tüm değer zincirlerinde yer alabilmek üzerine kurguladığı vurgulandı.

Şirketin hisseleri yatırım kararıyla birlikte günlük bazda yüzde 10 oranında yükseldi ve 75 TL’ye yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu