Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alarko Holding Tarım Sektöründeki Hedeflerini Büyüttü

Yılın ikinci çeyreğini başarılı bir bilanço ile tamamlayan Alarko Holding’in CEO’su, bunda tarım alanında yapılan yatırımların etkisi olduğunu söyledi.
Alarko Holding Tarım Sektöründeki Hedeflerini Büyüttü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alarko Holding, 2023 yılının ikinci çeyreğini 3 milyar TL net dönem karıyla tamamladı. Şirket, yılın ilk yarısında satışlarını yüzde 17 artırarak 3,2 milyar TL ciro elde ederken, net kar yüzde 51 artışla 4,9 milyar TL oldu.

Alarko Holding CEO’su Ümit Nuri Yıldız, tarım sektöründeki yatırımlarının olumlu çıktılarının ilk 6 ayda görüldüğünü söyledi. Tarım sektöründe çalışmalarını sürdüreceklerini ifade eden Yıldız, yılın geri kalanında sadece ülkemizde değil, küresel olarak merkez bankalarının para politikaları, emtia fiyatları ve enflasyon gibi gelişmeleri yakından izleyeceklerini söyledi.

Söz konusu risklerin şirketin faaliyetleri üzerinde yarattığı riskleri azaltmak için çeşitli riskten korunma araçlarını kullanarak proaktif tavırlarını sürdüreceklerini ifade etti.

Alarko’nun odağına dijital dönüşüm ve sürdürülebilir büyüme vizyonunu yerleştirdiğini, böylelikle karını ve verimliliğini artırarak bilançosunu etkin bir şekilde yönetmeye devam edeceğini dile getirdi.

Yıldız konuşmasını “Topluluk, yalın ve çevik güçlü iş modeli sayesinde, hissedarları için değer üretirken aynı zamanda mali gücünü büyütmeyi de sürdürecek.” sözleriyle sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Alarko Holding’in şu an tarım tarafında 300 dönüm üzerinde üretim gerçekleştirdiği ve bunun yıl sonunda 600 dönüme ulaşacağı biliniyor.

2024 yılı sonunda ise 1500 dönüme ulaşması hedefleniyor. İkinci çeyrek yatırımcı sunumunda krediye erişimin genişlemesi durumunda bu rakamların yukarı yönlü revize edebileceği söylendi.

Şirket, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada 21 Ağustos 2023 tarihinde Dalia Garih tarafından 127,30-133,80 TL fiyat aralığından 1.870.000 TL nominal tutarlı satış işleminin gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bu işlemle birlikte Dalia Garih’in şirketteki payı yüzde 14,04’e düştü.

Şirketin ALARK kodlu hisseleri bugün yüzde 3’ten fazla değer kaybetti. Son kapanışını 133,5 liradan yapan hisseler güne yatay başladı. 127,5 ile en düşük, 134,1 ile en yüksek seviyeyi kaydetti.

Hisseler haftalık bazda yüzde 6, aylık yüzde 35 ve yıllık yüzde 180 kazançla, yüksek getiri sağlayan şirketler arasında yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.