Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’li Kaynaklar Duyurdu: ÖTV İndirimi Planlanıyor

Seçim çalışmalarını hızlandıran AKP kanadından yeni hamlelerin ne olduğuna ilişkin bilgi geldi. ÖTV indiriminin EYT müjdesiyle birlikte verilebileceği öğrenildi.
AKP’li Kaynaklar Duyurdu: ÖTV İndirimi Planlanıyor
HABER GİRİŞ

Hayat pahalılığının gölgesinde seçime giden AKP hükümeti, kolları sıvadı. Art arda müjdelenen sosyal konut projesi, KYK faiz affı, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi ve sözleşmeli personel için kadro çalışmalarına özel tüketim vergisinde (ÖTV) indirim de eklendi.

Asgari ücrete getirilecek yüksek zam ve memur ile emeklilere verilecek refah payı ile de kesenin ağzını açan hükümet kanadının mali af hazırlığına giriştiği bir kez daha gündeme düştü.

Gençler için elektronik ürünlerde vergi indirimi duyurmaya hazırlanan AKP’nin planlarına otomobili de dahil ettiği ve birkaç alanda ÖTV indirimi yapacağı öğrenildi.

BBC Türkçe’nin edindiği bilgilere göre bazı ürünlerde ÖTV indiriminin dışında verginin sıfırlanması da masaya yatırıldı.

ÖTV indiriminin, Aralık ayında Meclis’e getirilmesi planlanan EYT düzenlemesinin yer aldığı torba kanuna eklenmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Otomobilde Matrah Artışı ve ÖTV İndirimi Tekrar Gündemde

Vergi indirimi planlarında, kur artışının ve sektördeki arz eksikliğinin olumsuz etkilediği otomobil pazarı mercek altına alındı.

Alıcının şikayet ettiği otomobil fiyatlarını düşürmek için özellikle sıfır araçlardan alınan dolaylı verginin indirilmesi düşünülüyor. Ayrıca daha önce de gündeme gelen matrah ayarlaması konuşulmaya devam ediyor.

ÖTV matrah limitinin düşük kaldığı ve çoğu otomobilde ÖTV oranının yüzde 80’in de üzerinde olduğu için alıcılar özellikle son bir yılda otomobil fiyatlarında fahiş fiyatlarla karşı karşıya kaldı.

AKP kaynaklarından edinilen bilgiye göre sıfır araçlara ulaşım sağlamak için matrah limitinde artış ya da düşük silindir hacimli araçlara ÖTV indirimi gerekli.

Erdoğan Yüzde 50 İndirim Yapabilir

Yeni yıla yaklaşırken vatandaşların korkuyla beklediği fiyat güncellemelerine ilişkin AKP’den dikkat çeken bir çıkış daha geldi.

Yılbaşından itibaren kimi kalemlere uygulanacak yüzde 122’lik zam oranında da indirim yapılması planlanıyor.

Vergi, ceza, harç gibi kalemlerde yapılacak yıllık artışın yılbaşından itibaren yüzde 122,9 olarak uygulanması beklenirken, bu rakamda Cumhurbaşkanlığı’nın indirime gidebileceği bilgisi hatırlatıldı.

Söz konusu oranı Vergi Usul Yasası’na göre Cumhurbaşkanı’nın yüzde 50 oranında düşürme ya da artırma yetkisinin olduğuna dikkat çeken AKP kaynakları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın indirim yapabileceği sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.