Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akaryakıta Gelen İndirimle Motorinin Ateşi Alındı

Araç sahiplerinin akaryakıt fiyatları için alışık olduğu güncellemede bu kez zam görülmedi. Gece saatlerinde motorin ve benzine gelen indirimle fiyatlar aşağı çekildi.
Akaryakıta Gelen İndirimle Motorinin Ateşi Alındı
HABER GİRİŞ

Kızıldeniz’deki sıcak gelişmelerin korkulanın aksine emtia piyasasını derdinden sarmaması ve petrol fiyatlarında yüksek çaplı sıçrama yaşanmaması akaryakıt tarafına olumlu yansıdı. Bazı ülkelerin ham petrole indirim uygulamasıyla akaryakıt fiyatları için indirime zemin hazırlandı.

Söz konusu indirimin ise tüketiciye yansıtıldığı gün bugün oldu. Gece yarısı saatlerinde motorin ve benzinde fiyatlar tekrar güncellendi.

Bu kez fiyatlar alışılanın aksine aşağı yönlü revize edildi. Gece yarısı gelen ve 22 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olan indirim tutarı motorin için 1 lira 10 kuruş, benzin için 76 kuruş oldu.

Böylece geçen hafta 2 liranın üzerinde zam gören ve fiyatı ilk kez 45 TL’yi aşarak rekor kıran motorinin ateşi alınmış oldu.

Söz konusu indirim için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rafinerilere indirim yazısı göndermiş, benzin ve motorin pompa satış fiyatlarının indirileceğini bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu indirim haberini geçen gün EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz paylaşmış, “EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ediyoruz. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1-1,5 lira düzeyinde bir indirim olacaktır” demişti.

Son güncelleme sonrası 22 Şubat Perşembe gününde güncel akaryakıt fiyatları şöyle:

İstanbul: otogaz litre fiyatı 20,49 TL, motorin litre fiyatı 42,05 TL, benzin litre fiyatı 40,46 TL

Ankara: otogaz litre fiyatı 20,39 TL, motorin litre fiyatı 42,82 TL, benzin litre fiyatı 41,17 TL

İzmir: otogaz litre fiyatı 20,07 TL, motorin litre fiyatı 43,04 TL, benzin litre fiyatı 41,39 TL

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.