Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Motorin Fiyatına Eleştiriler Yükseldi: Hiç Böyle Zam Gelmemişti!

Motorine bu gece gelmesi beklenen ve Salı gününden itibaren geçerli olacağı öğrenilen 2,5 liranın üzerinde zamma tepkiler büyük oldu. İşte ünlü isimlerin zam yorumları;
Motorin Fiyatına Eleştiriler Yükseldi: Hiç Böyle Zam Gelmemişti!
HABER GİRİŞ

Döviz ve petrol fiyatlarındaki hareketlilikle akaryakıt fiyatlarının yeniden güncelleneceği hafta sonu sektör kaynaklarınca paylaşılmıştı. Aktarılanlara göre motorine büyük zam bu gece yarısı gelecek. Motorine gece yarısında gelecek ve 13 Şubat Salı gününden itibaren geçerli olacak zam miktarının 2 lira 56 kuruş tutarında olduğu öğrenildi.

Yılbaşındaki vergi zammıyla tetiklenen ve otomatiğe bağlanan fiyat artışlarını eleştiren Finans Uzmanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, 43 günde motorine gelen zam oranının yüzde 19,52’yi bulduğuna dikkat çekti.

Gazeteci ve Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş da sosyal medya hesabından zam kararını eleştirerek, “Bugün akaryakıt istasyonlarında şenlik (!) var. Motorin kullananlar kuyruğa… Motorine son zamanlarda tek seferde hiç böyle zam gelmemişti. Bu gece yarısından geçerli olacak zam tam 2,55 lira” dedi.

Vergiler Bile Pompa Fiyatının 2,5 Katı

Zam haberini eleştiren bir diğer isim Vergi Uzmanı Ozan Bingöl oldu. Bingöl, bu gece gelmesi beklenen zam da eklendiğinde Ankara merkezde motorinin litre fiyatının 45,07 TL’ye çıkacağını söyledi.

Bu tutar içerisinde 8,86 TL’lik kısmın özel tüketim vergisi (ÖTV) ve 7,51 TL’nin katma değer vergisi (KDV) olmak üzere 16,37 TL’nin vergilerden oluştuğuna vurgu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bingöl, “’Faiz sebep enflasyon sonuç!’ tezinin hayattaki çözümlerinden önceki 2021 Şubat ayında motorun litresi 6,70 TL idi. Bugün geldiğimiz noktada bir litre motorun sadece vergileri o günkü pompa fiyatının 2,5 katı! Nereden nereye…” çıkışını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.