Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Motorin için Büyük Zam Yolda: İşte Yeni Litre Fiyatı

Hafta içerisinde petrol piyasasında yaşanan yükseliş ile beraber motorin için yeni fiyat artışı beklentisi oluştu. Ayrıntılar geliyor…
Motorin için Büyük Zam Yolda: İşte Yeni Litre Fiyatı
HABER GİRİŞ

Son günlerde akaryakıt fiyatlarında, döviz ve petrol fiyatlarının etkisiyle artışlar yaşanmaya devam ediyor. Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre motorinin fiyatında büyük fiyat artışı yapılması bekleniyor.

Aktarılan bilgiye göre motorinin litre fiyatına 12 Şubat Pazartesi’yi 13 Şubat Salı’ya bağlayan geceden itibaren geçerli olmak üzere 2 lira 55 kuruş zam gelecek. Benzinin litre fiyatında ise bir değişiklik olması beklenmiyor.

Fiyat artışı ile beraber motorinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul’da 44,30 TL’ye, Ankara’da 45,06 TL’ye, İzmir’de 45,37 TL’ye yükselmiş olacak. Benzinin litre fiyatı ise halihazırda yaklaşık olarak İstanbul’da 39,43 TL, Ankara’da 40,13 TL, İzmir’de 40,34 TL seviyesinde bulunuyor.

Motorindeki son fiyat artışı hafta boyunca yükselen petrol fiyatlarını takip ediyor. Ham petrol bu hafta yüzde 6’dan fazla yükseldi ve 76 dolara ulaştı. Orta Doğu’da artan gerilim petrol fiyatlarının yükselmesinde önemli rol oynuyor.

Akaryakıt fiyatlarında bir diğer etken olan dolar kuru ise bu hafta 30,67 TL’ye yükseldi. Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın