Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akaryakıt Fiyatları Artacak: Vergi Zammı Yolda!

Yeni yıla girilmesi ile beraber benzin ve motorinin litre fiyatında 2’şer TL vergi zammı uygulanacak. Ayrıntılar geliyor…
Akaryakıt Fiyatları Artacak: Vergi Zammı Yolda!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yıla girilmesi sonrası akaryakıt fiyatlarında artış olacağı öğrenildi. Pek çok kalemde artış yapılmasının ardından, benzin ve motorinin litre fiyatında da artış yapılacak. 3 Ocak Çarşamba günü Aralık ayı üretici fiyat endeksi (ÜFE) verileri açıklanacak.

Bu günün gecesinde akaryakıt ürünlerinin maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarında son 6 aylık üretici enflasyonu kadar artış olacak. Açıklanacak veri sonrasında ÜFE’nin yüzde 25 olması durumunda maktu ÖTV tutarları, benzinde 7,52 TL’den 9,40 TL’ye, motorinde 7,05 TL’den 8,81 TL’ye yükselecek.

Bu artışlara yüzde 20’lik katma değer vergisinin (KDV) dahil edilmesi halinde benzinde en az 2,25 TL, motorinde 2,11 TL’lik fiyat artışı gerçekleşecek. Kasım ayında ÜFE’deki değişim son altı aylıkta yüzde 32,26, son beş aylıkta yüzde 24,18 olarak gerçekleşmişti.

Benzinin litre fiyatı bugün itibarıyla İstanbul’da 34,55 TL, Ankara’da 35,18 TL, İzmir’de 35,37 TL olarak uygulanıyor. Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul’da 37,16 TL, Ankara’da 37,74 TL, İzmir’de 37,99 TL seviyesinde bulunuyor.

Geçen yıl yapılan seçimlerin ardından Temmuz ayında akaryakıt ürünlerinin maktu ÖTV tutarlarında 5’er TL artış yapılmıştı. Ek olarak o dönem maktu ÖTV tutarlarının her altı ayda bir üretici enflasyonu kadar artırılmasına dair düzenleme yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın