Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Parti’den KYK Borcu Açıklaması: Faizler Siliniyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, torba yasa teklifi kapsamında KYK borç faizlerinin silineceğini söyledi. Detaylar haberde...
AK Parti’den KYK Borcu Açıklaması: Faizler Siliniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) torba yasa teklifi hakkında açıklamalarda bulundu. Elitaş torba yasa teklifi kapsamında Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarındaki faizlerin silineceğini açıkladı.

AK Parti Grup Başkanvekili, öğrenim kredisinde önemli bir düzenlemenin söz konusu olduğunu belirterek, 1 milyon 392 bin kişinin faydalandığını, 26 bin kişinin de katkı kredisi aldığını aktardı.

2018 yılında öğrencilerin aylık 500 lira kredi aldığını belirten Elitaş, bir sonraki yıl TÜFE ile güncelleştirilecek yeni yılın borcunun hasıl olduğunu ve 4 yıl sonunda bu rakamın yükseldiğini belirtti.

Elitaş 2 yıllık erteleme süresi olduğunu ve burada TÜFE oranında borçlara faiz eklendiğini söyledi. Yapılacak düzenleme ile buradaki bütün faizlerin silineceğini ifade etti ve borcun ana para haline döndürüleceğini ifade etti.

İşverenler Teşvik Edilecek

Torba yasa teklifi içerisinde işverenlere teşviklerin olduğunu kaydeden AK Parti Grup Başkan Vekili, 1 Temmuz 2023 tarihine kadar işverenlerin çalıştırdıkları kişilere elektrik ve doğal gaz yardımı yaptıkları takdirde, vergi ve sigorta priminden muaf olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İşverenlerin bu tarihe kadar bin liraya kadar olarak yaptıkları yardımların gelir vergisi ve sigorta priminden muaf olacağını belirtti. Elitaş ayrıca 1 milyon liraya kadar yapılan Ar-Ge desteklerinin de 2.5 milyon liraya çıkarılacağını ve bu sayede faaliyetlerdeki artışı hızlandırmayı amaçladıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.