Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD, Malatya ve Elazığ için Açıklama Yaptı

Deprem bölgesindeki organizasyonlar için şehirler özelinde alınan kararlara ilişkin AFAD tarafından açıklama geldi.
AFAD, Malatya ve Elazığ için Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Depremin birinci ayına yaklaşılırken, afet bölgesi olarak görülen illere ilişkin Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’ndan açıklama geldi. Açıklamada, ilk belirlemelere göre depremin 10’uncu günde afet bölgesi kapsamına alınan Elazığ ile ilgili alınan karara açıklık getirildi.

Depremden etkilenen illere verilen acil yardım ödeneklerine yönelik AFAD tarafından yapılan açıklamada, Elazığ’ın Malatya’ya destek il olarak belirlendiği fakat Elazığ’ın da bu karar kapsamına alındığı için tekrar eşleştirme yapıldığı şu sözlerle aktarıldı:

“İlk anda verilmiş bir genel hayata etkili afet bölgesi kararı olmadığı için Elazığ, Malatya’ya destek il olarak belirlenmiştir. Elazığ’ın da ‘genel hayata etkili afet bölgesi’ kapsamına alınmasıyla bu görevlendirmeler iptal edilerek tekrar eşleştirme yapılmıştır.”

Açıklamada neden iller arasında eşleştirme yapıldığına yönelik bilgilendirme de yapıldı. Buna göre depremin meydana geldiği ilk günlerde özellikle arama-kurtarma ve diğer acil işlemlerde zaman kaybı yaşanmaması için eşleştirme yapıldığı söylendi.

Açıklamada, “Bu eşleştirmelerin depremin illerimize etkisiyle ve büyüklüğüyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki sonrasında yapılan bu değişiklik, ikinci bir metinle de düzeltilmiştir. Tamamen teknik ve süreci hızlandırmaya yönelik bu işleyişi Malatya’ya veya başka herhangi bir ilimizin afetsellik boyutuyla ilişkilendirilmemesi gerektiği hususunu, kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz” ifadesi yer aldı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın