Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Acemoğlu Ekonomiyi Değerlendirdi: İçimde Büyük Bir Umut Yok

Ekonomist Daron Acemoğlu, Türkiye’de özgürlüklerin kısıtlandığını ve bunun çöküşe yol açabileceğini söyledi. Acemoğlu ayrıca ekonomi gündemini değerlendirdi.
Acemoğlu Ekonomiyi Değerlendirdi: İçimde Büyük Bir Umut Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MİT) öğretim üyesi, ekonomist Prof. Dr. Daron Acemoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Acemoğlu, Cumhuriyet’e ekonomi yönetiminde yapılanlara ilişkin görüşlerini paylaştı.

Yapılanlarla ilgili önemli bir gelişme görmediğini belirten Acemoğlu, herkes gibi umutlu olmak istediğini ama içinde bir umut olmadığını söyledi. Acemoğlu enflasyon bu seviyeye çıktıktan sonra indirmenin çok zor olduğunu, sadece bunu yaparak Türkiye’de ekonominin düzelmiş olmayacağını öne sürdü.

Türkiye’de çok daha derin problemler olduğuna vurgu yapan Acemoğlu, sorunların sistemsel olduğunu ve şu anda bir tek faiz artırıp yurt dışından kaynak getirerek bunun yapılamayacağını söyledi.

Acemoğlu Türkiye’nin geleceğini karanlık gördüğünü, en parlak gençlerin yurt dışına gittiğini belirtti. Ekonomist sözlerini, “Az insan giderse problem yok ama sayı bu kadar çok olunca bir çöküşe yol açar ve Türkiye bunun eşiğinde…” ifadeleri ile sürdürdü.

Acemoğlu, Türkiye’nin teknolojiyi doğru kullanmadığını, yatırımda çok geride kaldığını belirtti. Ağırlıklı olarak yatırımların inşaat sektörüne yöneldiğini ama kalifiye eleman olmadığına dikkat çeken Acemoğlu, lise altı eğitimi olanların teknolojiyi kullanmakta zorlandığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret Değerlendirmesi

Acemoğlu değerlendirmesinde, asgari ücretin gelir dağılımına göre çok yüksek olduğunu, yüzde 50’nin bu ücretle çalıştığını belirtti. Reel olarak bakıldığında ise asgari ücretin yüksek olmadığını belirten Acemoğlu, Türkiye’deki sanayi sisteminin bozuk ve verimli olmadığını söyledi.

Sistemin tamamen bozuk olduğunu vurgulayan ekonomist, bundan asgari ücret ile çıkmanın mümkün olmadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.