Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentiyi Aştı

Amerika'da haftalık olarak paylaşılan devlete ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişilerin sayısı beklentilerin üzerinde yükseldi. İşte detaylar;
ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından haftalık olarak yayımlanan ilk kez işsizlik maaşı başvuruları raporu bildirildi. Rapora göre devlete işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısı 1 Temmuz ile biten haftada 248 bin ile piyasa beklentilerinin üzerinde geldi.

Amerika’da ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 1 Temmuz ile biten haftada bir önceki haftadaki rapora kıyasla 12 bin kişi yükseldi. Piyasa analistlerinin beklentisi işsizlik maaşı başvurularının söz konusu dönemde 245 bin seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Bu haftanın raporunda işsizlik maaşı başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi de 239 binden 236 bine revize edildi.

ABD’nin işgücü piyasalarında daha yüksek faiz oranlarının etkisinin hissedebileceği öngörülen raporda, yumuşamaya ilişkin son kanıtların olduğu eklendi. Ancak açıklanan rakamlar tarihsel ortalamaya kıyasla sıkı çalışma koşullarına işaret etmeye devam etti.

Haftadan haftaya oynaklığı ortadan kaldıran dört haftalık hareketli ortalamaya göre işsizlik maaşı başvuruları, bir önceki haftaya kıyasla 3 bin 500 kişi düşerek 253 bin 250’ye geriledi.

GCM Yatırım Banner

Mevsimsel etkilerden arındırılmamış bazdaki işsizlik maaşı başvuruları 20 bin 838 artarak 250 bin 556 kişiye yükseldi.

Süregelen işsizlik başvuruları ise 24 Haziran ile biten haftada 13 bin kişilik azalışla 1 milyon 720 bine geriledi. Bahsi geçen rakam, Ocak ayından bu yana en düşük değerinde kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.