Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 20 Ayın Zirvesine Ulaştı

ABD’de açıklanan işsizlik haklarından yararlanma başvuruları, beklentileri aşarak yükselişini sürdürüyor. Detaylar geliyor...
ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları 20 Ayın Zirvesine Ulaştı
Yorum

ABD’de ilk kez devlet işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı geçen hafta 20 ayın zirvesine ulaştı. Bu iş gücü piyasasının FED’in faiz artırımları nedeniyle yumuşadığına dair erken bir gösterge olabilir.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan veriler, 17 Haziran’da sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış bazda işsizlik yardımları için 264.000 yeni başvuru yapıldığını gösterdi. Ankete katılan ekonomistler arasında beklenti 260.000 yeni başvuruydu.

Bu arada, ilk haftanın ötesinde yardım almaya devam edenlerin sıralaması, bir önceki hafta revize edilen 1,772 milyondan 10 Haziran’da sona eren haftada 1,759 milyona düştü. En son okuma, medyan bir ekonomistin 1.782 milyon sözde devam eden iddia tahmini ile karşılaştırıldı.

Hükümet ayrıca ülkeye giren ve çıkan mal, hizmet ve yatırım akışının en geniş ölçüsü olan ABD cari hesap açığının, 2023’ün ilk üç ayında ılımlı bir şekilde genişleyerek dörtte üç daralmasını kırdığını bildirdi.

Ticaret Bakanlığı, cari hesap açığının 2022’nin dördüncü çeyreğinde revize edilen 216,2 milyar dolardan ilk çeyrekte 219,3 milyar dolara çıktığını söyledi. Ekonomistler, bunun 217,5 milyar dolara çıkacağını tahmin etmişti.

İşsizlik haklarından yararlanma başvurularına dair artış, FED’in sıkı faiz politikasının ortasında geliyor. FED geçen haftaki toplantısında frene bastı ve faiz artırımı gerçekleştirmedi. Bu 15 ay sonra bir ilk oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu