Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Fabrika Faaliyetleri 4 Aydır Daralma Bölgesinde

ABD’den gelen veriler, sağlam işgücü piyasasına ve yüksek enflasyona işaret ederken imalat ekonomisi için beklenen veri açıklandı.
ABD’nin Fabrika Faaliyetleri 4 Aydır Daralma Bölgesinde
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) enflasyonist baskıları azaltmak için faiz artırma yoluyla ekonomiyi soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Ancak gelen veriler, ABD ekonomisinin beklenenden güçlü kaldığını ve fiyat artışlarının durdurulamadığını gösteriyor.

Gelişmeler izlenirken günün beklenen makroekonomik verisi ABD ISM İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) açıklandı. Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) tarafından yayımlanan rapora göre ABD’nin imalat ekonomisi Şubat’ta 47,7 olarak 48 tahminlerini kaçırdı.

ISM İmalat PMI, Ocak ayında 47,4’e düşerek pandemi çöküşünden (Mayıs 2020) sonra en zayıf değerini kaydetmişti. Ayrıca 48 yönündeki beklentilerin altında kalmıştı.

Şubat verileri, şirketlerin 2023’ün ilk yarısında talebi daha iyi karşılamak ve yılın ikinci yarısında büyümeye hazırlanmak için üretimlerini yavaşlatmaya devam etmesiyle birlikte, 30 aylık bir genişleme döneminden sonra art arda 4 aydır fabrika faaliyetlerinde düşüş işaretledi.

Yeni siparişler ve siparişlerde birikimleri daha yavaş daralırken müşterilerin envanter endeksi, çok düşük seviyelerde kaldı ki bu gelecekteki üretim için pozitif yorumlandı.

GCM Yatırım Banner

Ancak şirketler yılın ikinci yarısında duyarlılık olumlu olduğu için çalışan sayılarını önemli ölçüde azaltmayacaklarını belirtseler de üretim ve istihdamda düşüş kaydedildi. Fiyat baskıları ise 44,5’e kıyasla 51,3’e çıkarak kayda değer oranda arttı.

ISM Başkanı Timothy R. Fiore, rapora ilişkin değerlendirmesinde şöyle konuştu: “En büyük altı imalat endüstrisinden, iki tanesi büyüme kaydetti. Bunlar, ulaşım ekipmanı ile petrol & kömür ürünleri oldu.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.