Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Bankacılık Krizi için Milyarder Yatırımcı Devreye Girdi

Warren Buffett'in, ABD'nin 2008 yılından bu yana yaşadığı en büyük banka krizinde Biden yönetimiyle konuştuğu açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
ABD’nin Bankacılık Krizi için Milyarder Yatırımcı Devreye Girdi
HABER GİRİŞ

Amerikalı iş insanı ve hisse senedi yatırımcısı Warren Buffett’in Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) iflasının bu yana Beyaz Saray ile temas halinde olduğu söylendi. SVB’nin çöküşü, Amerika’da bankalara karşı güven krizi oluşturdu.

Konuya ilişkin Beyaz Saray ile temasta olduğu kaydedilen dünyanın en büyük 2. holding şirketi Berkshire Hathaway’in hissedarı Warren Buffett’in, geçmişte de Amerikalı bankalara yardım ettiği anımsatıldı.

2008 yılında dünyanın en zengin kişisi olan milyarder Buffett, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileriyle bankacılık krizi hakkında görüştü. Konuyla ilgili tavsiye ve rehberlik de sunduğu vurgulandı.

Yatırım ile ABD’nin Bankacılık Sektöründeki Güven Tazelenecek

Buffett tarafından yapılacak yatırımın, yatırımcıları doğrudan kurtarmadan güvenin yeniden sağlanmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

2008 yılı Eylül ayındaki mali krizde Buffett’in, ABD yatırım bankası olan Goldman Sachs’ın 5 milyar dolarlık hissesini aldığı ve bir ay sonra ise General Electric’e 3 milyar dolar yatırdığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg’in haberinde ABD’de 2011 yılındaki borç tavanı krizinde ise Buffett’in hisse ve opsiyonlar karşılığında Bank of America’ya 5 milyar dolar yatırım yaptığı da anımsatıldı.

Kuzey Carolina merkezli banka holding şirketi First Citizens tarafından SVB için bir teklif yapılması düşünüldüğü de söylendi.

ABD’nin Banka Sektöründeki Kriz Süreci

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), 10 Mart’ta iflasını açıklayan SVB İngiltere’ye kayyum atamıştı. Bu durum 2008 yılı mali krizinden bu yana ABD’deki en büyük başarısızlık oldu.

SVB’nin iflas duyurusunun ardından FDIC mevduat sahiplerini korumak için ABD’li Signature Bank’a da kayyum atamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada banka yöneticilerinin kovulacağına işaret etmişti. Yatırımcıların ise korumayacağını ve para kaybedeceğini savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.