Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Dev Banka Bitcoin ETF Onayını Değerlendirdi

Goldman Sachs, spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanması ile beraber kurumsal yatırımcıların bu durumdan fayda sağlayacağını belirtti.
ABD’li Dev Banka Bitcoin ETF Onayını Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası uzun zamandır beklenen spot Bitcoin ETF başvurularının SEC tarafından onaylanması ile beraber yükselişini sürdürüyor. Gelen onayın piyasada nasıl bir etki yaratacağına ilişkin yeni bir değerlendirme yapıldı.

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanmasına dair görüşlerini paylaştı.

Banka tarafından hazırlanan raporda, kurumsal yatırımcıların, spot Bitcoin ETF’lerinden faydalanabileceği, zira bu ürünlerin düşük yönetim ücretleriyle vekil ticaret yapmalarına ve arbitraj stratejileri ve opsiyon hedging işlemlerine daha aktif olarak katılmalarına olanak sağlayacağı kaydedildi.

Goldman Sachs gelen onayın diğer faydaları arasında, ETF’ler tarafından sağlanan yatırımcı koruması, özel fonlar yoluyla BTC erişimine kıyasla daha iyi likidite, alım satım yapma yeteneğini gösterdi.

Raporda ETF aracının, portföy yönetimi bağlamında standart muhasebe ve raporlama süreçlerinden yararlandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Banka, yatırımcıların kendi kendini saklamayla ilgili riskleri üstlenmek zorunda kalmadan kripto para birimine maruz kalacaklarını belirterek, Blackrock ve Fidelity gibi hane halkı ETF sağlayıcılarının katılımının bu araçların yönetiminde deneyim ve güvenilirlik sağladığına dikkat çekti.

Goldman buna karşın yatırımcıların potansiyel dezavantajlara karşı da dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Kurumsal yatırımcı talebinin hemen görülmeyebileceğini belirten banka, bunun daha uzun vadede gerçekleşebileceğini tahmin etti.

Notta, “Yatırımcılar fiziksel BTC’ye sahip değiller ve ETF yöneticisinin bir dizi riski içeren yönetim stratejisini etkili bir şekilde yürütme becerisine güveniyorlar” ifadelerine yer verildi. Bitcoin, ETF başvurularının kabul edilmesinin ardından 47.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın