Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Dev Banka 2024’te TL’den Beklentisini Paylaştı

Goldman Sachs tarafından hazırlanan son raporda Türk lirasının tahmin edilenden daha az değer kaybı yaşayacağı belirtildi. Detaylar şöyle...
ABD’li Dev Banka 2024’te TL’den Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, Türk lirasına ilişkin son beklentilerini paylaştı. 2024 için 10 CEEMEA sorusu başlıklı raporda, Türk lirasının tahminlerden daha mı az değer kaybedeceği öne sürüldü.

Bankanın raporunda, ekonomide gözle görülür bir sıkılaşma olduğuna dikkat çekilirken, iç talebin ılımlı olacağı ve fiyat baskılarının yavaşlayacağı beklentisine yer verildi. Goldman Sachs analistleri reel faizlerin yeniden pozitif bölgeye döndüğünü ve yabancı döviz girişlerinde artış olduğunu belirtti.

Merkez Bankası’nın TL’de bir miktar reel değer kazanması beklentisine atıfta bulunan rapor, döviz girişlerinin ve azalan cari açığın 2024’te TL’deki değer kaybı oranını sınırların içine çekeceği tahminini içeriyor.

Goldman Sachs raporunda cari açığın büyüme oranına dair tahminini de paylaştı. Raporda, 2023’te yüzde 4,1 olan cari açığın GSYH’ye oranının 2024’te yüzde 1,8’e gerileyeceği tahmin edildi.

Banka ayrıca TCMB rezervlerinde de 2024 yılında artış bekliyor. Raporda TCMB’nin TL’nin nominal anlamda güçlenmesine izin vermek yerine bilançosunu yeniden yapılandırabileceğine yer verilerek, ikili ve banka swaplarının her iki ayağını da kapsayan net rezervlerinin şu anda negatif olan 49 milyar dolardan 2024’te pozitife dönmesinin muhtemel olduğu ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs’ın raporu, TCMB’nin Haziran 2023’ten bu yana başlattığı sıkılaşma politikasını takip ediyor. Merkez Bankası sıkılaşma ve sadeleşme politikaları kapsamında faiz oranını yüzde 42,50 seviyesine çıkardı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın