Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Banka Citi’den İsrail Ekonomisi için Uyarı

Tartışmalı yargı sistemi revizyonuna karşı siyasi tarihinin en büyük kaoslarından birini yaşayan İsrail ekonomisi için Moody’s ardından Citi uyarıda bulundu.
ABD’li Banka Citi’den İsrail Ekonomisi için Uyarı
HABER GİRİŞ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin tartışmalı yargı sistemi revizyonuna karşı çıkan ayaklanmaların ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceğine ilişkin küresel bankalardan açıklamalar geliyor. ABD merkezli çok uluslu yatırım bankası Citi de İsrail’e çağrıda bulundu.

İsrail’deki olayların ekonominin temellerini zorladığına dikkat çeken Citi, ülkede yaşanan olayların yatırımcıları İsrail varlıkları konusunda giderek daha fazla tedirgin ettiğini vurguladı. Banka, piyasalar sakinleşene kadar İsrail’i dikkatli olmaya çağırdı.

Ülkedeki tartışmalı yargı reformu kapsamında İsrail Parlamentosu’nun Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandıran yasa tasarısını Pazartesi günü kabul etmesinin ardından ülkede sokaklar karıştı.

“Şimdi Ne Olacak? Kimse Bilmiyor”

Siyasi tarihinin en büyük kaoslarından birine sahne olan İsrail’in tartışmalı yargı reformunu değerlendiren Citi, “Yüksek Mahkemenin yürütme üzerindeki denetimini sınırlandıracak madde taviz vermeden geçti – şimdi ne olacak? – Kimse bilmiyor.” başlıklı bir not paylaştı.

Yayımladığı notta, İsrail hükümetinin eylemleriyle ilgili Yüksek Mahkeme kararlarını artık görmezden gelme yetkisine sahip olduğu için çok daha karmaşık ve tehlikeli hale geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin tarafından 5 Ocak’ta duyurulan yargı reformu Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikleri kapsıyor.

Finans Gündem haberinde hükümetin yargı reformuna karşı çıkan aralarında savaş pilotları, denizaltı subayları ve diğer elit birliklerin yer aldığı binlerce İsrailli vatandaşın gönüllü yedek askerlik görevini bırakma kararı aldığını anımsattı.

Tüm bunlara ek olarak İsrail’de siyaset, ordu, güvenlik, ekonomi ve yargıda üst düzey görevlerde bulunan isimler ve çeşitli meslek kuruluşları söz konusu yargı reformuna karşı olduklarını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın