Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s’ten İsrail’e Ülke Ekonomisini Kargaşaya Sürükleme Uyarısı

Moody's, İsrail'in yargı sisteminin tartışmalı revizyonunun ülkeyi ekonomisine ve güvenliğine zarar verecek daha fazla kargaşaya sürükleme riski taşıdığı konusunda uyardı. Detaylar..
Moody’s’ten İsrail’e Ülke Ekonomisini Kargaşaya Sürükleme Uyarısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İsrail’in yargı sisteminin tartışmalı revizyonunun ülkeyi, ekonomisine ve güvenliğine zarar verecek şekilde daha fazla kargaşaya sürükleme riski taşıdığı konusunda uyardı.

Yüksek Mahkeme’nin yürütme üzerindeki denetimini sınırlandıran yasa tasarısının mecliste onaylanmasına dair yayımladığı raporda, ülke ekonomisi hakkında endişelerin somutlaşmaya başladığı uyarısında bulundu.

İsrail parlamentosu Pazartesi günü Yüksek Mahkeme’nin hükümet kararlarını engelleme yetkisini kaldıran bir yasa çıkardı. Dramatik hareket, öfkeli protestoları, işçilerden grev tehditlerini ve yatırımcılardan satışları tetikledi. Tel Aviv 35 Endeksi son iki günde yüzde 5,2 düştü.

Moody’s: Önemli Riskler Var

Kredi derecelendirme kuruluşu raporda, “İsrail’in ekonomisi ve güvenlik durumu için olumsuz sonuçlarla birlikte, konuyla ilgili siyasi ve sosyal gerilimlerin devam etmesi gibi önemli bir risk var” ifadesini kullandı.

Moody’s, yasa tasarısına karşı Yüksek Mahkeme’ye sunulan dilekçeler nedeniyle durumun “yürütme ve yargı arasında anayasal bir kriz riskini artırdığı” konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

İsrail’in yazılı bir anayasasının olmaması ve kurumlarının büyük ölçüde yargı denetimine ve denetimine dayanması nedeniyle durumun karmaşık olduğunu kaydetti.

Raporda, “Hükümetin tekliflerinin geniş kapsamlı doğasının yargının bağımsızlığını önemli ölçüde zayıflatabileceğine ve çeşitli otoriteler arasındaki etkili denetim ve dengeleri bozabileceğine inanıyoruz” ifadesine yer verildi.

İsrail’in teknoloji alanında küresel eğilimlerden uzaklaştığına dair göstergelerin mevcut olduğu uyarısının da yapıldığı raporun devamında, “Risk sermayesi ve yeni İsrail yüksek teknoloji şirketlerinin yatırımları, bu yılın ilk yarısında önemli ölçüde düşerek 2019’dan bu yana en düşük rakam olan 3,7 milyar dolara geriledi” ifadesi kullanıldı.

Netanyahu: İsrail Ekonomisinin Çok Güçlü Olduğu Ortaya Çıkacak

Moody’s’in raporuna yanıt olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülke ekonomisinin dayanıklılığını savunan bir açıklama yaptı.

Netanyahu ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich yaptıkları ortak açıklamada, “Bu anlık bir tepki, ortalık yatıştığında İsrail ekonomisinin çok güçlü olduğu ortaya çıkacak. İsrail ekonomisi sağlam temellere dayanmaktadır ve sorumlu bir ekonomi politikasına öncülük eden deneyimli bir liderlik altında büyümeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın