Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’deki Durum FED’in Para Basmasının Kaçınılmaz Sonucu

Ünlü ekonomist Steve Hanke, ABD'nin durumu hakkında endişe verici tahminlerde bulundu. FED Başkanı Powell'ı "tek sorun" olarak gösterip hatasını açıkladı.
ABD’deki Durum FED’in Para Basmasının Kaçınılmaz Sonucu
HABER GİRİŞ

Küresel resesyon endişeleri, sıkılaştırılan para politikaları ve bir türlü kontrol altına alınamayan fiyat artışlarıyla her geçen gün artıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi, iki çeyreklik ekonomik daralmayla halihazırda teknik resesyona girse de bazı yetkililer endişeleri göz ardı ediyor.

Örneğin ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomide resesyon görmediğini açık bir şekilde dile getirdi. Tartışmaya katılan Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic de ABD’de resesyonun olmadığını savundu.

Üstelik bu açıklamalar, ülkenin teknik resesyona girdiği doğrulayan resmi büyüme verilerine rağmen geldi. Ancak iyimser söylemler, ülkenin görünümüne ilişkin daha korkutucu yorumları engellemiyor.

Önde gelen ekonomistlerden Steve Hanke de son açıklamalarıyla, karamsarlar arasına katıldı. CNBC’ye konuşan Hanke’ye göre ABD 2023’te devasa bir resesyon deneyimleyecek ve nedeni sadece yüksek faiz oranları olmayacak.

ABD’de Resesyon Yaşanacak Çünkü…

Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Steve Hanke, verdiği röportajda öngördüğü resesyonun nedenlerini şu sözlerle açıkladı:

GCM Yatırım Banner

“Bir durgunluk yaşayacağız çünkü beş aydır sıfır M2 büyümesi, para arzı büyümesi var ve FED buna bakmıyor bile.”

Hanke de son aylarda para arzının durgunlaştığını belirterek bunun ekonomik bir yavaşlamaya yol açabileceği konusunda uyardı. Enflasyona ilişkin de değerlendirmede bulunan ekonomist, ABD para arzındaki benzeri görülmemiş büyüme nedeniyle enflasyonun yüksek kalacağını söyledi.

ABD’de enflasyon Temmuz’da yüzde 8,5’e gerilese de 40 yılın yüksek seviyelerinde kaldı.

Profesörr Hanke, para arzındaki aşırı büyümenin mutlaka sürekli enflasyonla sonuçlandığını belirterek pandemi döneminde ABD’deki tarihi para arzı büyümesine atıfta bulundu.

“Bu yüzden enflasyon şu anda yüksek ve 2023 boyunca muhtemelen 2024’te de bizimle kalacak.”

Nihayetinde stagflasyon yaşanacağını ekledi. Bu noktada Hanke, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ı suçlamasıyla dikkat çekti.

Ekonomi Profesörü FED/Powell’ı Sert Eleştirdi!

Enflasyon, para arzı ve resesyon konularının odakta olduğu konuşmasında Hanke, sorunun Powell olduğunu şu ifadelerle anlattı:

“Bizim sorunumuz, Powell’ın bu noktada bile enflasyonun nedenlerinin ne olduğunu anlamamasıdır. Hala arz yönlü aksaklıklar hakkında söylemlerine devam ediyor. Bize enflasyonun her zaman para arzındaki aşırı büyümeden ve para basmaktan kaynaklandığını söylemeyi başaramadı.”

Powell Cuma günkü Jackson Hole konuşmasında yüksek enflasyonun arzda yaşanan sorunların bir sonucu olduğunu savunmuştu. Ve FED’in araçlarının temel olarak toplam talep üzerinde çalıştığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.