Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Bostic ABD’de Resesyona Yönelik Tartışmaya Katıldı!

Açıklanan son veriler ABD'de teknik resesyonun başladığını gösterirken bazı üst düzey yetkililer, durgunluğu kabul etmiyor. Tartışmaya Bostic de katıldı.
FED/Bostic ABD’de Resesyona Yönelik Tartışmaya Katıldı!
HABER GİRİŞ

FED haftalardır merakla beklenen faiz kararını geçen günlerde açıklamıştı. Temmuz ayında 75 puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi.  Böylelikle, 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu düşürmek için son artırımını yaptı.

Gelişmeler üzerine Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic bugün konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

ABD Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını daha da artırmak zorunda kalabileceğini belirtti. Ayrıntıların, önümüzdeki aylardaki veri akışına bağlı olduğunu söyledi.

ABD Resesyonda Değil

ABD’nin resesyonda olmadığını vurgulayan Bostic, enflasyon sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğine değindi. Faiz artışlarının iş büyümesine zarar verebileceğini ancak şimdiye kadar işe alımlarda hala ivme olduğunu söyledi.

Başkan Bostic, değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

GCM Yatırım Banner

“ABD’den gelen ekonomik rakamların oldukça zayıf olduğuna şüphe yok. Bir durgunluğu tamamen reddetmek biraz kibirlilik ama bunun piyasalar için çok önemli olduğunu düşünmüyorum. “

Atlanta FED Başkanı Bostic’in yorumu, dün açıklanan ABD gayri safi yurt içi hasıla verisi üzerine geldi.

Ekonomide bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,9 daralma gerçekleşti. Yılın ilk ve ikinci çeyreğinde gerçekleşen küçülme ile ABD teknik olarak resesyona girdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de ekonominin resesyona girmediğini sadece yavaşlama gördüğünü ancak şu anda bir durgunluk içinde olmadığını ifade etti. Gerçek bir durgunluğun ekonominin geniş tabanlı bir zayıflaması olduğunu ve şu anda görülenin bu olmadığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.